Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Księga wieczysta

Kilkanaście lat temu przenieśliśmy kuchnię do dużego przedpokoju, uzyskując w ten sposób dodatkowy pokój. W księdze wieczystej nadal jednak w opisie lokalu figurują dwa pokoje. Jak to zmienić?

Zmiany w księgach wieczystych następują na podstawie wniosku i dokumentów, choć nie zawsze precyzyjnie wskazanych. Jeśli z przedłożonych sądowi dokumentów nie wynika to, co chcemy w księdze wieczystej ujawnić, wpis nie nastąpi. Dane dotyczące lokalu są ujawniane w dziale I-O księgi wieczystej.  Zgodnie z art. 26 ustawy o księgach wieczystych i hipotece podstawą oznaczenia nieruchomości (lokalowej) w księdze wieczystej są dane ewidencji gruntów i budynków.  Z kolei rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów w precyzuje, że lokal będący przedmiotem odrębnej własności oznacza się na podstawie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu, a także wypisu z rejestru gruntów, wypisu z rejestru lokali lub wypisu z kartoteki lokali, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Tak więc zmiana opisu lokalu powinna nastąpić na podstawie wypisu z rejestru lokali lub wypisu z kartoteki lokali opatrzonych klauzulą, że stanowią podstawę wpisu w księdze wieczystej.

Wypis z rejestru lokali można otrzymać w Wydziale Geodezji o ile wcześniej zmiany zostały ujawnione w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli nie, to należy zacząć od ujawnienia zmian w tej ewidencji. Taka przebudowa lokalu wiązała się z dopełnieniem procedur Prawa budowlanego. W tym wypadku zapewne uzyskania pozwolenia na budowę. Zatem podstawą do zmian w ewidencji będzie decyzja administracyjna w tej sprawie. Praktyka sądów nie jest jednolita i możemy się spotkać jeszcze z koniecznością przedłożenia obecnego rzutu lokalu, sporządzonego przez architekta i potwierdzony przez Wydział Architektury. Art. 2 ust 5 ustawy o własności lokali stanowi bowiem, że lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiedniej kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym – także na wyrycie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu. Opłata sądowa za ujawnienie zmian w dziale I-O wynosi 60 zł.

2013-05-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęmieszkania na sprzedażhale i magazyny na wynajemdomy na sprzedaż powiat Średzkimieszkania na wynajem powiat Radomszczańskidomy na sprzedaż gmina Szastarkadomy na sprzedaż gmina Dąbrowa Zielonamieszkania na sprzedaż w Bukudomy na wynajem w Górze Motycznejmieszkania na wynajem w Czarnowcu

Deweloperzy

);