Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wycinka drzew we wspólnotach i spółdzielniach

Wycinka drzew we wspólnotach i spółdzielniach

Nowelizacja ustawy o ochronie środowiska liberalizuje przepisy w sprawie wycinki drzew i krzewów. Zmiany dotyczą m.in. obniżenia wysokości opłat oraz podejmowania decyzji przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie.

28 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie środowiska, która liberalizuje przepisy w sprawie wycinki drzew i krzewów. Zmiany dotyczą przede wszystkim obniżenia wysokości opłat za usunięcie drzew lub krzewów, jak i kar z tym związanych, zróżnicowania wysokości kary w zależności od okoliczności sprawy, uregulowania kwestii usuwania drzew w stanie wyższej konieczności oraz poprawy efektywności wykonywanych nasadzeń zastępczych. Ustawa odnosi się również do podejmowania decyzji o wycince przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe

W celu usprawnienia prowadzonych postępowań administracyjnych dotyczących usuwania drzew i krzewów ustawa znosi obowiązek uzyskania zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na usunięcie drzew i krzewów rosnących na terenie spółdzielni mieszkaniowej. Spełnienie tego warunku w przypadku dużych spółdzielni często jest czasochłonne i bardzo trudne do wykonania.

Analogiczne rozwiązanie wprowadzono dla wspólnot mieszkaniowych, w których właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą o własności lokali. Natomiast w celu włączenia mieszkańców do konsultacji planowanej wycinki drzew i krzewów, spółdzielnia mieszkaniowa oraz zarząd wspólnoty mieszkaniowej poinformują mieszkańców, w sposób zwyczajowo przyjęty, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, podając termin na zgłaszanie uwag nie krótszy niż 30 dni.

Rozwiązanie to pozwoli mieszkańcom spółdzielni i wspólnoty na podjęcie ewentualnych działań zapobiegających usunięciu drzew lub krzewów (np. złożenie protestu, zwołanie walnego zgromadzenia, dokonanie wspólnych oględzin drzew). Oświadczenie o przeprowadzonych konsultacjach społecznych będzie wymogiem formalnym wniosku o wydanie zezwolenia i będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Źródło: KRN.pl | 2015-11-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniagaraże na sprzedażmieszkania na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Olkuskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kutnowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Węgorzynolokale użytkowe na sprzedaż gmina Kiszkowodomy na sprzedaż w Lipinachdomy na sprzedaż w Próbiedomy na sprzedaż w Dobrym Mieście

Deweloperzy

);