Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Związek Miast Polskich o specustawie mieszkaniowej

Magdalena Hojniak | 2018-04-19

Związek Miast Polskich o specustawie mieszkaniowej

To kolejna negatywna opinia w sprawie przepisów zaproponowanych w specustawie mieszkaniowej.

Przygotowywana w ostatnim czasie ustawa, która ma na celu uproszczenie procesu inwestycyjnego, rodzi kontrowersje w wielu środowiskach. Najczęstsze zarzuty, jakie pojawiają się w odniesieniu do nowego prawa, dotyczą chaosu urbanistycznego oraz braku kontroli nad zabudową, co jak twierdzą przeciwnicy, jest ukłonem w stronę deweloperów.

Zdaniem członków Związku Miast Polskich przepisy opracowano bazując na błędnej diagnozie. W swoim stanowisku w tej sprawie podkreślają oni, że Polska dysponuje nadpodażą terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, w związku z czym ułatwienia w lokalizowaniu inwestycji są zbędne. Co więcej, ich wprowadzenie może skutkować omijaniem aktów planistycznych, a to w efekcie doprowadzi do dalszej, niekontrolowanej suburbanizacji miast kosztem terenów zielonych. Oprócz tego rodzi to problemy z obciążaniem społeczności wydatkami na dodatkową infrastrukturę, która będzie musiała wtenczas powstać. W stanowisku Związku pojawiło się przekonanie, że zapisy ustawy zmniejszą decyzyjność gmin w realizacji własnych zadań.

Związkowcy przypominają również o przygotowywanym od dłuższego czasu Kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Liczyliśmy na to, że szybko wejdzie w życie, umożliwiając podjęcie działań na rzecz przywrócenia ładu przestrzennego, zdewastowanego w wyniku przyjęcia w roku 2003 obecnej ustawy. Niestety pojawiają się informacje o wstrzymaniu tych prac, pomimo że to właśnie Kodeks pozwoliłby na zniesienie wielu dzisiejszych barier w procesach rozwoju miast, piszą w stanowisku.
 

Źródło: KRN.pl | 2018-04-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

CHE162PI47
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****
Apartamenty Lema

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 
Super oferta: / poprzednia następna