Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

ZMP nie chce przepisów ustawy śmieciowej

Magdalena Hojniak | 2019-07-17

ZMP nie chce przepisów ustawy śmieciowej
Czy ustawa śmieciowa pomoże utrzymać czystość w gminach?

W swoim stanowisku na temat ustawy śmieciowej Związek Miast Polskich wyraził zaniepokojenie zaproponowanymi przepisami mającymi regulować kwestie czystości w gminach.

Na ostatnim posiedzeniu Senatu do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej wprowadzono 17 poprawek. 5 lipca br. Zarząd Związku Miast Polskich wystosował stanowisko wobec przepisów, jakie znalazły się w wersji przyjętej 4 lipca 2019 r. W dokumencie czytamy, że ZMP obawia się, iż nowelizacja stwarza przeszkodę do wywiązania się z zadań, do jakich zobowiązuje gminy prawo unijne oraz krajowe. A jak wiadomo, niezastosowanie się do ogólnie przyjętych postanowień może wiązać się z sankcjami.

Co więcej, zarząd ZMP w swoim stanowisku podkreśla, że znajdujące się w noweli przepisy nie pokrywają się z ustaleniami, jakie padły podczas konsultacji prowadzonych w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu I Samorządu Terytorialnego. To z kolei podważa wagę wspólnego wypracowywania rozwiązań pomiędzy rządem a samorządami.

Największy sprzeciw samorządowców wzbudzał zapis o odbiorze odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. W ich ocenie przepisy wyłączają z odbioru odpadów tego typu obiekty, co negatywnie wpłynęłoby na gospodarowanie odpadami w gminach. Ponadto dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czyli np. sklepów, wprowadzenie zaproponowanych zmian wiązałoby się z większymi opłatami. Zdaniem ZMP konsekwencje rozwiązań byłyby widoczne zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z zabudową śródmiejską.

Brak regulacji w zakresie kryteriów określających prawidłową selektywną zbiórkę odpadów i narzędzi do kontrolowania tego to kolejna kwestia budząca obawy ZMP, ze względu na wątpliwą skuteczność rozwiązań.

Jak w dokumencie zaznacza ZMP, zaproponowana wyskość opłat za odpady odbierane od letniskowych są niższe niż faktyczne koszty związane z gospodarowaniem nimi. Stąd propozycja Związku, by zwiększyć stawki.

W przedstawionym przez siebie stanowisku Związek apelował o ponowne przeprowadzenie debaty o reformie systemu gospodarowania odpadami.

Pismo ZMP trafiło m.in. do premiera, ministrów środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji.  

Źródło: Portalsamorzadowy.pl | 2019-07-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemmieszkania do kupieniadomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Brzozowskidomy na sprzedaż powiat Pyrzyckilokale użytkowe na wynajem gmina Mińsk Mazowieckilokale użytkowe na wynajem gmina Ślesindomy na wynajem w Furmandomy na wynajem w Chyczewiedomy na sprzedaż w Jordankach

Deweloperzy

);