Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

ZMP nie chce przepisów ustawy śmieciowej

Magdalena Hojniak | 2019-07-17

ZMP nie chce przepisów ustawy śmieciowej
Czy ustawa śmieciowa pomoże utrzymać czystość w gminach?

W swoim stanowisku na temat ustawy śmieciowej Związek Miast Polskich wyraził zaniepokojenie zaproponowanymi przepisami mającymi regulować kwestie czystości w gminach.

Na ostatnim posiedzeniu Senatu do nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej wprowadzono 17 poprawek. 5 lipca br. Zarząd Związku Miast Polskich wystosował stanowisko wobec przepisów, jakie znalazły się w wersji przyjętej 4 lipca 2019 r. W dokumencie czytamy, że ZMP obawia się, iż nowelizacja stwarza przeszkodę do wywiązania się z zadań, do jakich zobowiązuje gminy prawo unijne oraz krajowe. A jak wiadomo, niezastosowanie się do ogólnie przyjętych postanowień może wiązać się z sankcjami.

Co więcej, zarząd ZMP w swoim stanowisku podkreśla, że znajdujące się w noweli przepisy nie pokrywają się z ustaleniami, jakie padły podczas konsultacji prowadzonych w ramach prac Komisji Wspólnej Rządu I Samorządu Terytorialnego. To z kolei podważa wagę wspólnego wypracowywania rozwiązań pomiędzy rządem a samorządami.

Największy sprzeciw samorządowców wzbudzał zapis o odbiorze odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. W ich ocenie przepisy wyłączają z odbioru odpadów tego typu obiekty, co negatywnie wpłynęłoby na gospodarowanie odpadami w gminach. Ponadto dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czyli np. sklepów, wprowadzenie zaproponowanych zmian wiązałoby się z większymi opłatami. Zdaniem ZMP konsekwencje rozwiązań byłyby widoczne zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z zabudową śródmiejską.

Brak regulacji w zakresie kryteriów określających prawidłową selektywną zbiórkę odpadów i narzędzi do kontrolowania tego to kolejna kwestia budząca obawy ZMP, ze względu na wątpliwą skuteczność rozwiązań.

Jak w dokumencie zaznacza ZMP, zaproponowana wyskość opłat za odpady odbierane od letniskowych są niższe niż faktyczne koszty związane z gospodarowaniem nimi. Stąd propozycja Związku, by zwiększyć stawki.

W przedstawionym przez siebie stanowisku Związek apelował o ponowne przeprowadzenie debaty o reformie systemu gospodarowania odpadami.

Pismo ZMP trafiło m.in. do premiera, ministrów środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji.  

Źródło: Portalsamorzadowy.pl | 2019-07-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Jastrzębie-Zdrójlokale użytkowe na wynajem powiat Tczewskidomy na wynajem gmina Mogielnicadomy na sprzedaż gmina Lubańmieszkania na sprzedaż w Grabowiedomy na sprzedaż w Sowińcachmieszkania na wynajem w Skwarach

Deweloperzy

);