Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zmiany w planowaniu przestrzennym

2011-07-13

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Nowelizacja ustawy dotyczy sposobu obliczania wzrostu wartości nieruchomości po uchwaleniu miejscowego planu.

Nowelizacja ustawy, podpisana przez prezydenta 6 lipca, ma na celu dostosowanie obowiązujących regulacji do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. Dotyczy sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został uchwalony dla obszaru, który wcześniej objęty był planem przyjętym przed 1 stycznia 1995 r.

W swoim orzeczeniu TK stwierdził niekonstytucyjność przepisu, który wiązał wzrost wartości nieruchomości ze sposobem jej wykorzystywania przed uchwaleniem miejscowego planu, w warunkach, gdy jej przeznaczenie zostało w tym planie ustalone tak samo jak w zapisach ustaleń do planu uchwalonego przed 1 stycznia 1995 r.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją w takich okolicznościach miernikiem wzrostu wartości nieruchomości będzie różnica między wartością określoną po uchwaleniu nowego planu miejscowego a jej wartością uwzględniającą zapisy planu, który utracił moc. Poza tym, będzie możliwe zastosowanie kryterium sposobu wykorzystywania nieruchomości przed uchwaleniem nowego planu miejscowego, pod warunkiem, że okaże się to korzystniejsze dla właściciela lub użytkownika wieczystego.

Zmiana ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: KRN.pl | 2011-07-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na zamianęhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Tarnobrzegdomy na wynajem powiat M. Rybnikmieszkania na wynajem gmina Udanindomy na sprzedaż gmina M. Rzeszówmieszkania na sprzedaż w Stary Niedróżmieszkania na wynajem w Włodzisławiedomy na wynajem w Gołuchowicach

Deweloperzy

);