Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Złe zarządy spółdzielni utrudniają uwłaszczenia

2006-11-29

Złe zarządy spółdzielni utrudniają uwłaszczenia

Choć od sześciu lat można odpłatnie przekształcać spółdzielcze lokatorskie i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność, to w ponad 80 proc. spółdzielni spółdzielcy nie mogą stać się właścicielami zajmowanych mieszkań, gdyż zarządy nie podjęły uchwał określających przedmiot odrębnej własności lokali.

Choć od sześciu lat można odpłatnie przekształcać spółdzielcze lokatorskie i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w odrębną własność, to w ponad 80 proc. spółdzielni spółdzielcy nie mogą stać się właścicielami zajmowanych mieszkań, gdyż zarządy nie podjęły uchwał określających przedmiot odrębnej własności lokali (ich powierzchnię i przypadający na nie udział we wspólnej nieruchomości). Choć zarządy mają na to 24 miesiące od momentu wpłynięcia pierwszego wniosku o przekształcenie w danej spółdzielni, to rzadko przestrzegają tych terminów, jako że za ich niedotrzymanie nie grożą żadne sankcje. Zazwyczaj też tłumaczą taką sytuację nieuregulowanym stanem prawnym gruntów. W większości przypadków przyczyną jest jednak zła wola spółdzielni lub celowa opieszałość w regulowaniu spraw własnościowych.

Już niedługo ta sytuacja może ulec zmianie, w sejmie trwają bowiem prace nad pięcioma projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które w grudniu mają być połączone w jeden projekt. Przewidują one szybsze uwłaszczenie spółdzielców, a niektóre zakładają zniesienie 24-miesięcznego terminu na podjęcie uchwały wyodrębniającej lokale i konieczności wpłaty różnicy pomiędzy wycenioną wartością rynkową a wkładem mieszkaniowym, a nawet możliwość nabycia własności lokalu z mocy prawa, bez składania wniosku. Spółdzielca płaciłby z tego tytułu tylko symboliczną opłatę.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Adam Makosz, „Gazeta Prawna”, 29.11.2006 | 2006-11-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażlokale użytkowe do kupieniadomy na wynajemdomy na sprzedaż powiat Wadowickimieszkania na sprzedaż powiat Grudziądzkimieszkania na sprzedaż gmina Żyrakówdomy na wynajem gmina Mirówmieszkania na sprzedaż w Krzywowólka-Koloniidomy na wynajem w Ługachmieszkania na sprzedaż w Koszołach

Deweloperzy

);