Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zaskakujące dane o faktycznym zadłużeniu państwa

Joanna Kus | 2018-04-24

Zaskakujące dane o faktycznym zadłużeniu państwa

GUS po raz pierwszy opublikował dane o zadłużeniu państwa, wynikającym z uprawnień emerytalnych przysługujących Polakom. Tak zwany ukryty dług już w 2015 r. wynosił prawie 5 bilionów zł.

Główny Urząd Statystyczny musiał ujawnić szczegółowe informacje o tzw. ukrytym długu, czyli łącznej wartości zobowiązań z tytułu świadczeń emerytalnych przysługujących Polakom. Według stanu na koniec 2015 r. obiecane emerytury stanowią kwotę 4,96 biliona złotych, czyli aż 276 proc. PKB. Dla porównania, na początku tego samego roku wynosiły 255 proc. w relacji do PKB.

Do tej pory Polacy nie byli informowani o faktycznym zadłużeniu państwa, teraz musi się to jednak zmienić. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek publikowania raportów o zobowiązaniach emerytalnych. Dane będą prezentowane co trzy lata według jednolitej metodologii ESA 2010 (Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej) oraz systemu przyjętego w podręczniku „Technical Compilation Guide for Pensions in National Accounts”.

Jak czytamy w komunikacie GUS: Większość uprawnień emerytalno-rentowych stanowią uprawnienia  z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS). (…) Natomiast najmniejszą wartość stanowią uprawnienia emerytalno-rentowe w pracowniczych programach emerytalnych (PPE).Szczegółowa tabela wartości nabytych uprawnień emerytalnych jest dostępna na stronie GUS.

Na razie ekonomiści ostrożnie komentują ujawnione dane, ale z perspektywy przyszłych emerytów, stosunek oszacowanej kwoty do PKB jest co najmniej niepokojący. Nasuwa wątpliwości w kwestiach dotyczących wypłacalności systemu emerytalnego w przyszłości, a tym samym może istotnie obniżyć zaufanie obywatela do państwa, powodując np. kolejną falę emigracji zarobkowej.

Pozostaje pytanie o to, kto odpowiada za taki stan rzeczy? Pewne jest jedno – kolejne dane poznamy dopiero za trzy lata.

 

Źródło: KRN.pl | 2018-04-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

Dorota ⋅ 03-05-2018 | 13:08

A jaki to ma związek z rynkiem nieruchomości dla ludzi którzy ten portal?

soda ⋅ 01-05-2018 | 12:35

kto odpowiada ? nie wiadomo kto rządził od 1989 roku ?

trzeźwy ⋅ 01-05-2018 | 07:57

macie swoje emerytury naiwniacy i naiwniaczki. Za trzy lata ogłoszą niewypłacalność całkowitą

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Sand Hotel ****
CHE162PI47
Oaza Bronowice
Osiedle Klonowe 14

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 
Super oferta: / poprzednia następna