Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zaskakujące dane o faktycznym zadłużeniu państwa

Joanna Kus | 2018-04-24

Zaskakujące dane o faktycznym zadłużeniu państwa

GUS po raz pierwszy opublikował dane o zadłużeniu państwa, wynikającym z uprawnień emerytalnych przysługujących Polakom. Tak zwany ukryty dług już w 2015 r. wynosił prawie 5 bilionów zł.

Główny Urząd Statystyczny musiał ujawnić szczegółowe informacje o tzw. ukrytym długu, czyli łącznej wartości zobowiązań z tytułu świadczeń emerytalnych przysługujących Polakom. Według stanu na koniec 2015 r. obiecane emerytury stanowią kwotę 4,96 biliona złotych, czyli aż 276 proc. PKB. Dla porównania, na początku tego samego roku wynosiły 255 proc. w relacji do PKB.

Do tej pory Polacy nie byli informowani o faktycznym zadłużeniu państwa, teraz musi się to jednak zmienić. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek publikowania raportów o zobowiązaniach emerytalnych. Dane będą prezentowane co trzy lata według jednolitej metodologii ESA 2010 (Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej) oraz systemu przyjętego w podręczniku „Technical Compilation Guide for Pensions in National Accounts”.

Jak czytamy w komunikacie GUS: Większość uprawnień emerytalno-rentowych stanowią uprawnienia  z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS). (…) Natomiast najmniejszą wartość stanowią uprawnienia emerytalno-rentowe w pracowniczych programach emerytalnych (PPE).Szczegółowa tabela wartości nabytych uprawnień emerytalnych jest dostępna na stronie GUS.

Na razie ekonomiści ostrożnie komentują ujawnione dane, ale z perspektywy przyszłych emerytów, stosunek oszacowanej kwoty do PKB jest co najmniej niepokojący. Nasuwa wątpliwości w kwestiach dotyczących wypłacalności systemu emerytalnego w przyszłości, a tym samym może istotnie obniżyć zaufanie obywatela do państwa, powodując np. kolejną falę emigracji zarobkowej.

Pozostaje pytanie o to, kto odpowiada za taki stan rzeczy? Pewne jest jedno – kolejne dane poznamy dopiero za trzy lata.

 

Źródło: KRN.pl | 2018-04-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

Dorota ⋅ 03-05-2018 | 13:08

A jaki to ma związek z rynkiem nieruchomości dla ludzi którzy ten portal?

soda ⋅ 01-05-2018 | 12:35

kto odpowiada ? nie wiadomo kto rządził od 1989 roku ?

trzeźwy ⋅ 01-05-2018 | 07:57

macie swoje emerytury naiwniacy i naiwniaczki. Za trzy lata ogłoszą niewypłacalność całkowitą

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Inwestycja Cieślewskiego 7A
Przepiękny dom jednorodzinny
Sand Hotel ****

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniahale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Opolelokale użytkowe na sprzedaż powiat Konińskidomy na wynajem gmina Wisznicedomy na sprzedaż gmina Naruszewodomy na sprzedaż w Konstancinie-Jeziornejmieszkania na sprzedaż w Pielgrzymcedomy na wynajem w Pokrzywnicy

Deweloperzy

);