Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Maria Gil | 2019-11-05

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci
Za niesegregowanie śmieci opłaty będą kilka razy wyższe

Od września w życie weszła nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Teraz segregacja będzie nie tylko droższa, ale też obowiązkowa.

Według raportu UOKIK „Raport z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019głównymi przyczynami wprowadzenia wyższych opłat są większe koszta przetwarzania śmieci oraz znikoma konkurencja firm wywożących. Należy zaznaczyć, że od 2012 r. to gminy decydują o wyborze takiego przedsiębiorstwa – corocznie zauważa się spadek udziału w przetargach zainteresowanych podmiotów.

Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego, gdzie w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie – zwraca uwagę Marek Niechciał, prezes UOKIK.

W mazowieckich gminach: Józefowie, Otwocku i Markach mieszkańcy zapłacą za recykling 32 zł, a za jego nieprzestrzeganie – nawet 65 zł za miesiąc. Tymczasem w Magoszczu w województwie świętokrzyskim opłatę pobierało się do tej pory od gospodarstwa domowego – wynosiła ona 5,50 zł za osobę, a od 1 stycznia kwota wzrośnie do 16 zł.

W Łodzi nowelizacja ustawy zostanie wdrożona już 1 grudnia. Od tego momentu mieszkańcy będą zobowiązani do zapłacenia kwoty 24 zł miesięcznie za gospodarowanie odpadami komunalnymi (dotychczas było to 13 zł), przy czym właściciele budynków jednorodzinnych korzystający z ogrodowych kompostowników mogą liczyć na miesięczną obniżkę w wys. 1 zł. W przypadku nieposiadania odpowiednich pojemników do segregacji firma wywozowa poinformuje o tym fakcie odpowiednie służby – wtedy będzie obowiązywać dwukrotność stawki tj. 48 zł za osobę.

W najbliższym czasie należy się przygotować na podwyżki płac minimalnych również w branży odpadowej, a tym samym opłaty za wywóz śmieci mogą dalej wykazywać tendencję zwyżkową.

Źródło: KRN.pl | 2019-11-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Wrocławskilokale użytkowe na wynajem powiat Biłgorajskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Jedwabnemieszkania na wynajem gmina Strzałkowodomy na sprzedaż w Kurowicach Kościelnychdomy na sprzedaż w Jelonkumieszkania na sprzedaż w Tołcze

Deweloperzy

);