Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Maria Gil | 2019-11-05

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci
Za niesegregowanie śmieci opłaty będą kilka razy wyższe

Od września w życie weszła nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Teraz segregacja będzie nie tylko droższa, ale też obowiązkowa.

Według raportu UOKIK „Raport z badania rynku usług związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w gminach miejskich w latach 2014-2019głównymi przyczynami wprowadzenia wyższych opłat są większe koszta przetwarzania śmieci oraz znikoma konkurencja firm wywożących. Należy zaznaczyć, że od 2012 r. to gminy decydują o wyborze takiego przedsiębiorstwa – corocznie zauważa się spadek udziału w przetargach zainteresowanych podmiotów.

Skala podwyżek różni się w zależności od regionu Polski. Największe dotyczą woj. mazowieckiego, gdzie w jednej z gmin stawki wzrosły blisko trzykrotnie – zwraca uwagę Marek Niechciał, prezes UOKIK.

W mazowieckich gminach: Józefowie, Otwocku i Markach mieszkańcy zapłacą za recykling 32 zł, a za jego nieprzestrzeganie – nawet 65 zł za miesiąc. Tymczasem w Magoszczu w województwie świętokrzyskim opłatę pobierało się do tej pory od gospodarstwa domowego – wynosiła ona 5,50 zł za osobę, a od 1 stycznia kwota wzrośnie do 16 zł.

W Łodzi nowelizacja ustawy zostanie wdrożona już 1 grudnia. Od tego momentu mieszkańcy będą zobowiązani do zapłacenia kwoty 24 zł miesięcznie za gospodarowanie odpadami komunalnymi (dotychczas było to 13 zł), przy czym właściciele budynków jednorodzinnych korzystający z ogrodowych kompostowników mogą liczyć na miesięczną obniżkę w wys. 1 zł. W przypadku nieposiadania odpowiednich pojemników do segregacji firma wywozowa poinformuje o tym fakcie odpowiednie służby – wtedy będzie obowiązywać dwukrotność stawki tj. 48 zł za osobę.

W najbliższym czasie należy się przygotować na podwyżki płac minimalnych również w branży odpadowej, a tym samym opłaty za wywóz śmieci mogą dalej wykazywać tendencję zwyżkową.

Źródło: KRN.pl | 2019-11-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemgaraże do kupieniadziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Piotrkowskidomy na wynajem powiat Nidzickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Suchożebrydomy na wynajem gmina Deszcznomieszkania na sprzedaż w Kawęcindomy na sprzedaż w Grzymysławiedomy na sprzedaż w Wyszogrodzie

Deweloperzy

);