Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zakładowe za grosze

2005-07-11

Zakładowe za grosze

Najemcy mieszkań zakładowych będą mogli wykupić je za niewielkie pieniądze. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości.

Najemcy mieszkań zakładowych będą mogli wykupić je za niewielkie pieniądze. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości. Rozwiązuje ona problem najemców mieszkań w dawnych budynkach zakładowych. Przed laty prywatyzowane lub upadające przedsiębiorstwa sprzedawały je za symboliczną złotówkę osobom fizycznym oraz prawnym. W tej chwili najemcy takich mieszkań mogą kupić je tylko po cenie wolnorynkowej. Nie przysługuje im również prawo pierwszeństwa w ich nabyciu podobnie jak najemcom mieszkań spółek handlowych, w których skarb państwa przestał być podmiotem dominującym. I w jednym, i w drugim przypadku według uchwalonej ustawy najemcom ma przysługiwać prawo pierwokupu zajmowanych lokali. W wypadku budynków sprzedawanych z lokatorami sąd musi stwierdzić, że sprzedaż takiego budynku nie odbyła się z naruszeniem praw lokatora. Jeżeli to zrobi, najemca ma prawo nabyć takie mieszkanie za kwotę, za jaką zrobił to obecny właściciel. Cenę waloryzuje się oraz powiększa o wartość poczynionych przez aktualnego właściciela nakładów. Lokator może także żądać rozłożenia należności na raty. Prawo pierwokupu wygasa po 3 latach od wejścia w życie ustawy. W przypadku mieszkań spółek, w których dominował kiedyś skarb państwa, będą miały zastosowanie zasady ustalania ceny z ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem skarbu państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością skarbu państwa. Oznacza to, że im będą przysługiwały bonifikaty w cenie, czyli za każdy rok najmu 3 proc. upustu, a za każdy rok zatrudnienia - 6 proc. Emerytom i rencistom będzie przysługiwała bonifikata w wysokości 95 proc. ceny mieszkania.

Źródło: "Rzeczpospolita", 08.07.05, Nr 158 | 2005-07-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażdomy na wynajem powiat M. Skierniewicelokale użytkowe na wynajem powiat Wołowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Ozorkówdomy na wynajem gmina Turośń Kościelnamieszkania na sprzedaż w Stanisławowiedomy na sprzedaż w Rudniemieszkania na wynajem w Rusku

Deweloperzy

);