Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Za miesiąc tysiące nowych właścicieli w drodze zasiedzenia

2005-09-05

Za miesiąc tysiące nowych właścicieli w drodze zasiedzenia

Już 1 października 2005 r. wiele osób zajmujących przez długie lata nieruchomości należące do skarbu państwa i gmin stanie się ich właścicielami w drodze zasiedzenia.

Jak donosi "Rzeczpospolita" już 1 października 2005 r. wiele osób zajmujących przez długie lata nieruchomości należące do skarbu państwa i gmin stanie się ich właścicielami w drodze zasiedzenia. Wcześniej zasiedzenie nieruchomości państwowych i komunalnych było niemożliwe. Zakaz zniesiony został przez ustawę z 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 55, poz. 321). W praktyce zasadnicze znaczenie miało stanowisko Sądu Najwyższego, że z punktu widzenia tych przepisów tak samo traktuje się nieruchomości państwowe, które 27 maja 1990 r., w związku z powstaniem gmin, stały się majątkiem komunalnym. Nowelizacja dopuściła częściowe zaliczenie do zasiedzenia także okresu sprzed 1 października 1990 r. To właśnie za przyczyną tego postanowienia 1 października 2005 r. stał się datą uwłaszczenia tysięcy posiadaczy nieruchomości państwowych i komunalnych. W myśl art. 10 noweli na poczet okresu zasiedzenia zalicza się okres posiadania nieruchomości państwowej sprzed 1 października 1990 r., ale nie więcej niż 1/2 aktualnego okresu zasiedzenia. Zatem od 1 października przybędzie pracy sądom cywilnym i gotówki w budżetach gmin, choć nie od razu. Wielu nowych właścicieli nie będzie zapewne zainteresowanych dopełnieniem formalności potwierdzających ich własność. To bowiem łączy się z kosztami.

Źródło: "Rzeczpospolita" | 2005-09-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadomy do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat M. Jaworznodomy na sprzedaż powiat Gryfickilokale użytkowe na wynajem gmina Krasnystawlokale użytkowe na sprzedaż gmina Lipskomieszkania na wynajem w Dąbrowa-Koloniimieszkania na wynajem w Cankimieszkania na sprzedaż w Bartągu

Deweloperzy

);