Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Za miesiąc tysiące nowych właścicieli w drodze zasiedzenia

2005-09-05

Za miesiąc tysiące nowych właścicieli w drodze zasiedzenia

Już 1 października 2005 r. wiele osób zajmujących przez długie lata nieruchomości należące do skarbu państwa i gmin stanie się ich właścicielami w drodze zasiedzenia.

Jak donosi "Rzeczpospolita" już 1 października 2005 r. wiele osób zajmujących przez długie lata nieruchomości należące do skarbu państwa i gmin stanie się ich właścicielami w drodze zasiedzenia. Wcześniej zasiedzenie nieruchomości państwowych i komunalnych było niemożliwe. Zakaz zniesiony został przez ustawę z 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 55, poz. 321). W praktyce zasadnicze znaczenie miało stanowisko Sądu Najwyższego, że z punktu widzenia tych przepisów tak samo traktuje się nieruchomości państwowe, które 27 maja 1990 r., w związku z powstaniem gmin, stały się majątkiem komunalnym. Nowelizacja dopuściła częściowe zaliczenie do zasiedzenia także okresu sprzed 1 października 1990 r. To właśnie za przyczyną tego postanowienia 1 października 2005 r. stał się datą uwłaszczenia tysięcy posiadaczy nieruchomości państwowych i komunalnych. W myśl art. 10 noweli na poczet okresu zasiedzenia zalicza się okres posiadania nieruchomości państwowej sprzed 1 października 1990 r., ale nie więcej niż 1/2 aktualnego okresu zasiedzenia. Zatem od 1 października przybędzie pracy sądom cywilnym i gotówki w budżetach gmin, choć nie od razu. Wielu nowych właścicieli nie będzie zapewne zainteresowanych dopełnieniem formalności potwierdzających ich własność. To bowiem łączy się z kosztami.

Źródło: "Rzeczpospolita" | 2005-09-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki na wynajemkamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Gdańskidomy na wynajem powiat Tomaszowskilokale użytkowe na wynajem gmina Kłodzkolokale użytkowe na sprzedaż gmina Kleszczówdomy na wynajem w Grochy-Pogorzelachdomy na sprzedaż w Lubichowiemieszkania na wynajem w Chrustach

Deweloperzy

);