Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wzrost cen gruntów i domów

2006-09-25

Wzrost cen gruntów i domów

Koniec lata i początek jesieni to tradycyjnie taki okres, kiedy większość z nas już po wypoczynku wraca do codziennych spraw. Dla wielu osób elementem tej codzienności jest sprzedaż bądź zakup nieruchomości. Nie dziwi więc, że z tego powodu koniec lata to czas wzmożonej aktywności klientów widoczny również w biurach nieruchomości.

Koniec lata i początek jesieni to tradycyjnie taki okres, kiedy większość z nas już po wypoczynku wraca do codziennych spraw. Dla wielu osób elementem tej codzienności jest sprzedaż bądź zakup nieruchomości. Nie dziwi więc, że z tego powodu koniec lata to czas wzmożonej aktywności klientów widoczny również w biurach nieruchomości.

Osoby zainteresowane zakupem bądź wynajęciem nieruchomości śledzą oferty zamieszczone w prasie czy na stronach internetowych, dzwonią z pytaniami i umawiają się na oglądanie tych, które wzbudziły ich zainteresowanie. Wielu klientów planujących w najbliższym czasie zakup działki lub domu zaczyna intensyfikować swoje poszukiwania ze względu na to, że w ślad za rosnącymi cenami mieszkań również ceny domów i działek rosną w coraz szybszym tempie.

W ostatnim czasie nie uległy zmianom preferencje co do rejonów budzących największe zainteresowanie. W dalszym ciągu najczęściej pojawiają się pytania o działki oraz domy przede wszystkim nowe (kilkuletnie). Największym zainteresowaniem cieszą się domy w stanie do wykończenia bądź w stanie surowym położone w północno-zachodniej części Krakowa i pobliskich rejonach sąsiadujących gmin, jak również te położone w południowej części Krakowa i okolicach. Przykładem jest dom położony w Zabierzowie, który znalazł nabywcę za ponad 360 000 zł, inny znajdujący się tuż przy północnej granicy Krakowa w Węgrzcach w stanie do wykończenia został sprzedany za 430 000 zł. Nabywców znalazły również działki budowlane m.in.: 8-arowa położona w Modlniczce sprzedana za nieco ponad 110 000 zł, położona w Brzoskwini, gmina Zabierzów, 34-arowa budowlano-rolna, za którą zapłacono 150 000 zł, 12-arowa w Libertowie tuż przy południowej granicy Krakowa, która znalazła nabywcę za 180 000 zł.

Wzrost cen nieruchomości, szczególnie tych położonych w pobliżu Krakowa lub w samym Krakowie spowodował, że nieruchomości położone w mniej popularnych do tej pory dzielnicach Krakowa bądź innych niż północno-zachodnie i południowe okolice miasta, jak sąsiadująca z Krakowem od zachodu gmina Liszki, czy okolice Wieliczki, bądź te leżące w miejscowościach nieco bardziej oddalonych od granic Krakowa cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Często decydującym czynnikiem wpływającym na wybór nieruchomości zlokalizowanych w tych rejonach jest ich niższa cena w stosunku do tych położonych w najbardziej popularnych rejonach. Przykładem są: 35-arowa działka budowlano-rolna położona w miejscowości Owczary, gmina Zielonki, którą zdecydowano się nabyć za 120 000 zł, czy 47-arowa działka w miejscowości Zagórze, gmina Niepołomice, sprzedana za 32 000 zł, 61-arowa w gminie Skawina za 63 000 zł lub 30-arowa działka z warunkami zabudowy położona w Dąbrowie Szlacheckiej, która znalazła nabywcę za 50 000 zł. Dużym zainteresowaniem objawiającym się sporą liczbą telefonów z pytaniami o szczegóły cieszą się również oferty domów w niewysokich cenach, do ok. 200 000 zł. Zazwyczaj takie nieruchomości wymagają poważnych nakładów finansowych związanych z ich remontem lub wykończeniem. Przykładem jest dom do wykończenia w miejscowości Przeginia ok. 20 km na północ od Krakowa, który można kupić za ok. 110 000 zł.

Jednocześnie w okresie letnio-jesiennym swój finał w postaci umów sprzedaży znajduje wiele transakcji zapoczątkowanych wiosną bądź z początkiem lata. Tak długi czas, który upływa od pierwszych rozmów dotyczących nieruchomości do finałowej umowy wynika zazwyczaj z czasu pochłanianego przez długotrwałe procedury administracyjne związane z ustaleniem możliwości zabudowy na gruntach leżących na terenie gmin, w których w dalszym ciągu nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego.

Maciej Brzeziński - Biuro Nieruchomości PÓŁNOC

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 19/2006 | 2006-09-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości do kupieniadomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat Płockidomy na sprzedaż powiat Kołobrzeskimieszkania na wynajem gmina Dzierzążnialokale użytkowe na sprzedaż gmina Inowłódzmieszkania na wynajem w Gajnemieszkania na wynajem w Nowej Wsi Wielkiejdomy na sprzedaż w Hawłowicach

Deweloperzy

);