Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wzrost cen gruntów i domów

2006-09-25

Wzrost cen gruntów i domów

Koniec lata i początek jesieni to tradycyjnie taki okres, kiedy większość z nas już po wypoczynku wraca do codziennych spraw. Dla wielu osób elementem tej codzienności jest sprzedaż bądź zakup nieruchomości. Nie dziwi więc, że z tego powodu koniec lata to czas wzmożonej aktywności klientów widoczny również w biurach nieruchomości.

Koniec lata i początek jesieni to tradycyjnie taki okres, kiedy większość z nas już po wypoczynku wraca do codziennych spraw. Dla wielu osób elementem tej codzienności jest sprzedaż bądź zakup nieruchomości. Nie dziwi więc, że z tego powodu koniec lata to czas wzmożonej aktywności klientów widoczny również w biurach nieruchomości.

Osoby zainteresowane zakupem bądź wynajęciem nieruchomości śledzą oferty zamieszczone w prasie czy na stronach internetowych, dzwonią z pytaniami i umawiają się na oglądanie tych, które wzbudziły ich zainteresowanie. Wielu klientów planujących w najbliższym czasie zakup działki lub domu zaczyna intensyfikować swoje poszukiwania ze względu na to, że w ślad za rosnącymi cenami mieszkań również ceny domów i działek rosną w coraz szybszym tempie.

W ostatnim czasie nie uległy zmianom preferencje co do rejonów budzących największe zainteresowanie. W dalszym ciągu najczęściej pojawiają się pytania o działki oraz domy przede wszystkim nowe (kilkuletnie). Największym zainteresowaniem cieszą się domy w stanie do wykończenia bądź w stanie surowym położone w północno-zachodniej części Krakowa i pobliskich rejonach sąsiadujących gmin, jak również te położone w południowej części Krakowa i okolicach. Przykładem jest dom położony w Zabierzowie, który znalazł nabywcę za ponad 360 000 zł, inny znajdujący się tuż przy północnej granicy Krakowa w Węgrzcach w stanie do wykończenia został sprzedany za 430 000 zł. Nabywców znalazły również działki budowlane m.in.: 8-arowa położona w Modlniczce sprzedana za nieco ponad 110 000 zł, położona w Brzoskwini, gmina Zabierzów, 34-arowa budowlano-rolna, za którą zapłacono 150 000 zł, 12-arowa w Libertowie tuż przy południowej granicy Krakowa, która znalazła nabywcę za 180 000 zł.

Wzrost cen nieruchomości, szczególnie tych położonych w pobliżu Krakowa lub w samym Krakowie spowodował, że nieruchomości położone w mniej popularnych do tej pory dzielnicach Krakowa bądź innych niż północno-zachodnie i południowe okolice miasta, jak sąsiadująca z Krakowem od zachodu gmina Liszki, czy okolice Wieliczki, bądź te leżące w miejscowościach nieco bardziej oddalonych od granic Krakowa cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Często decydującym czynnikiem wpływającym na wybór nieruchomości zlokalizowanych w tych rejonach jest ich niższa cena w stosunku do tych położonych w najbardziej popularnych rejonach. Przykładem są: 35-arowa działka budowlano-rolna położona w miejscowości Owczary, gmina Zielonki, którą zdecydowano się nabyć za 120 000 zł, czy 47-arowa działka w miejscowości Zagórze, gmina Niepołomice, sprzedana za 32 000 zł, 61-arowa w gminie Skawina za 63 000 zł lub 30-arowa działka z warunkami zabudowy położona w Dąbrowie Szlacheckiej, która znalazła nabywcę za 50 000 zł. Dużym zainteresowaniem objawiającym się sporą liczbą telefonów z pytaniami o szczegóły cieszą się również oferty domów w niewysokich cenach, do ok. 200 000 zł. Zazwyczaj takie nieruchomości wymagają poważnych nakładów finansowych związanych z ich remontem lub wykończeniem. Przykładem jest dom do wykończenia w miejscowości Przeginia ok. 20 km na północ od Krakowa, który można kupić za ok. 110 000 zł.

Jednocześnie w okresie letnio-jesiennym swój finał w postaci umów sprzedaży znajduje wiele transakcji zapoczątkowanych wiosną bądź z początkiem lata. Tak długi czas, który upływa od pierwszych rozmów dotyczących nieruchomości do finałowej umowy wynika zazwyczaj z czasu pochłanianego przez długotrwałe procedury administracyjne związane z ustaleniem możliwości zabudowy na gruntach leżących na terenie gmin, w których w dalszym ciągu nie ma obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego.

Maciej Brzeziński - Biuro Nieruchomości PÓŁNOC

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 19/2006 | 2006-09-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Nowotomyskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Myślenickilokale użytkowe na wynajem gmina Mikołajki Pomorskiedomy na wynajem gmina Kamieniec Ząbkowickidomy na sprzedaż w Piskorzcumieszkania na sprzedaż w Szymankachdomy na sprzedaż w Szczeglinie Nowym

Deweloperzy

);