Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wzrosną uprawnienia ministra skarbu

2008-12-17

Wzrosną uprawnienia ministra skarbu

Od początku 2009 r. zaczną obowiązywać istotne zmiany zarówno w przepisach prawa budowlanego, jaki i w przepisach dotyczących gospodarowania nieruchomościami. Zwiększone zostaną uprawnienia ministra skarbu i wojewodów.

Od początku 2009 r. zaczną obowiązywać istotne zmiany zarówno w przepisach prawa budowlanego, jaki i w przepisach dotyczących gospodarowania nieruchomościami. Minister skarbu będzie miał prawo przejmować od starostów zarząd nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa. Zwiększone zostaną również uprawnienia wojewodów w zakresie wywłaszczeń. Grunty przeznaczone pod ogrody działkowe gminy będą mogły przekazywać dowolnej organizacji, nie tylko Polskiemu Związkowi Działkowców – donosi „Gazeta Prawna”.

Nowelizacja UoGN przewiduje, że minister skarbu będzie miał prawo do nieodpłatnego przekazania najważniejszym organom w państwie gospodarowanych przez siebie nieruchomości w trwały zarząd. Jeżeli jednak organy te uznają, że przekazane im nieruchomości są im zbędne, to minister po wydaniu decyzji o wygaśnięciu tego zarządu będzie miał obowiązek przekazania tych nieruchomości staroście wykonującemu zadanie z zakresu administracji rządowej – dodaje dziennik.

W zakresie gospodarowania nieruchomościami minister skarbu państwa będzie mógł m.in. sprzedać w trybie bezprzetargowym, bez konieczności uzyskania zgody wojewody, niepotrzebne nieruchomościami, będące w gestii Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, urzędów centralnych oraz urzędów wojewódzkich. Dotyczyć to będzie np. niepotrzebnych ośrodków wypoczynkowych. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży tych nieruchomości będą stanowiły dochód budżetu państwa. Na ministrze skarbu państwa będzie ciążyła teraz odpowiedzialność m.in. za prowadzenie ewidencji tych nieruchomości, zarządzanie ich obrotem, dokonywanie czynności prawnych bądź faktycznych, w wyniku których mają być one np. przyjmowane. Wszystkie nieruchomości, którymi będzie gospodarował minister skarbu państwa, będą musiały znajdować się w prowadzonej przez niego ewidencji – czytamy.

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 17.12.2008 r. | 2008-12-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęgaraże do kupieniakamienice na zamianęmieszkania na wynajem powiat M. Sopotdomy na wynajem powiat Sokołowskidomy na wynajem gmina Prudnikmieszkania na wynajem gmina Dobra (Szczecińska)mieszkania na sprzedaż w Lądydomy na wynajem w Krągumieszkania na sprzedaż w Teodorowie

Deweloperzy

);