Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wyższe odszkodowania za wywłaszczenia

2008-05-20

Wyższe odszkodowania za wywłaszczenia

Rząd ma się zająć oczekiwanymi zmianami w spec-ustawie o drogach publicznych. Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.

Rząd ma się zająć oczekiwanymi zmianami w spec-ustawie o drogach publicznych. Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Dzięki noweli proces podejmowania decyzji administracyjnych skrócony ma być do minimum. Dwie odrębne dziś decyzje – lokalizacyjną oraz pozwolenie budowlane – zastąpi jedna: zezwolenie na realizację inwestycji drogowych. Ma to skrócić proces przygotowania inwestycji o około rok – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Istotne zmiany mają dotyczyć także wywłaszczanych właścicieli. Wkrótce możliwe będą negocjacje zarządów dróg z właścicielami na temat odszkodowań. Obecne przepisy nie dają takiej możliwości, a wysokość odszkodowania jest określana w trybie decyzji administracyjnej wydanej na podstawie szacunku dokonanego przez rzeczoznawcę majątkowego. Jak informuje dziennik, wysokość odszkodowania za nieruchomości będzie mogła być wyższa niż ustalona przez rzeczoznawcę w operacie szacunkowym do 10 proc. w przypadku nieruchomości niezabudowanych oraz do 15 proc. w przypadku nieruchomości zabudowanych. Ma to odpowiadać przesłance słusznego odszkodowania określonej w art. 21 ust. 2 konstytucji.

- Korzystnym rozwiązaniem dla wywłaszczonych ma być uwzględnianie w odszkodowaniu uzasadnionych kosztów poszukiwania nowej nieruchomości oraz przeprowadzki, a także podatków i opłat związanych z nabyciem nowego gruntu lub lokalu – mówi w rozmowie z „Gazetą Prawną” Maciej Szambelańczyk, radca prawny z Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Źródło: „Gazeta Prawna” 20.05.2008 r. | 2008-05-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskidomy na wynajem powiat Leżajskidomy na wynajem gmina Wojcieszówdomy na wynajem gmina Pokrzywnicadomy na sprzedaż w Siekierczemieszkania na wynajem w Leszczachdomy na wynajem w Ksebkach

Deweloperzy

);