Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wyższe czynsze?

2006-10-18

Wyższe czynsze?

Od przyszłego roku wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają oddawać fiskusowi 19 proc. dochodów z opłat za mieszkania. Jeśli Sejm szybko nie znowelizuje ustawy o podatku od osób prawnych, to wzrosną czynsze.

Od przyszłego roku wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają oddawać fiskusowi 19 proc. dochodów z opłat za mieszkania. Jeśli Sejm szybko nie znowelizuje ustawy o podatku od osób prawnych, to wzrosną czynsze – ostrzega „Rzeczpospolita”.

Do końca tego roku wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS, w których gestii jest prawie 5 mln mieszkań, korzystają ze zwolnienia z podatku. Jak czytamy, wspólnotom mieszkaniowym, ale także wielu spółdzielniom, już dziś brakuje środków nawet na niezbędne bieżące naprawy. Opodatkowanie ich dochodów, a są to w praktyce wyłącznie wpłaty członków na utrzymanie nieruchomości wspólnej, może zniweczyć wiele planów remontowych. Niewykluczone więc, że trzeba będzie podwyższyć opłaty za mieszkania. Z szacunków "Rz" wynika, że spółdzielnie oddałyby fiskusowi 380 mln zł, co daje na jedną spółdzielnię ok. 120 tys. zł. Dziś te pieniądze przeznaczane są na remonty.

Zapobiec temu miała nowelizacja przewidziana na 2007 r. – przypomina dziennik. W rządowym projekcie proponuje się, by zwolnieniem były objęte tylko dochody z gospodarki mieszkaniowej. Inne, np. z wynajmu części gruntu, z reklam, byłyby opodatkowane. Problem w tym, że drugie czytanie tych nowelizacji wypadło z porządku ostatniego posiedzenia Sejmu. A czasu zostało niewiele. Zmiany w podatkach dochodowych muszą być ogłoszone w Dzienniku Ustaw do końca listopada. Poseł Aleksandra Natalli-Świat, przewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, powiedziała jednak "Rzeczpospolitej", że możliwie jest uchwalenie ustaw podatkowych na czas. Sprawozdanie komisji dotyczące nowelizacji CIT nie jest jeszcze dostępne i nie wiadomo, jaki ostatecznie może być zasięg zwolnienia.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 17.10.2006 | 2006-10-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na wynajemmieszkania na zamianędomy na sprzedaż powiat Koszalińskimieszkania na sprzedaż powiat Płockilokale użytkowe na wynajem gmina Bodzentyndomy na wynajem gmina Stara Błotnicamieszkania na sprzedaż w Krzyżanowicach Średnichdomy na wynajem w Wołajowicachdomy na sprzedaż w Starym Gronowie

Deweloperzy

);