Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wywłaszczanie działkowców możliwe bez ich zgody

2008-12-12

Wywłaszczanie działkowców możliwe bez ich zgody

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wywłaszczenie gruntów ogrodów rodzinnych przez jednostkę samorządu terytorialnego może nastąpić bez zgody Polskiego Związku Działkowców (PZD).

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wywłaszczenie gruntów ogrodów rodzinnych przez jednostkę samorządu terytorialnego może nastąpić bez zgody Polskiego Związku Działkowców (PZD) – podaje „Gazeta Prawna”. Wywłaszczenie może dotyczyć nie tylko własności, ale także innych praw majątkowych. Tereny ogródków rodzinnych nie muszą już być przekazywane tylko Polskiemu Związkowi Działkowców.

Dotychczasowe zapisy obciążające gminę obowiązkiem nieodpłatnego rozporządzania mieniem komunalnym i zawarciem umowy z PZD są zaprzeczeniem samodzielności jednostek samorządu terytorialnego – czytamy dalej. Interes gmin został uznany przez ustawodawcę za mniej istotny niż interes związku działkowców. Taki stan mógł prowadzić do sprzeczności między interesem urbanistycznym miasta a interesami osób użytkujących ogrody działkowe.
 
Dzięki wyrokowi Trybunału, od momentu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, nie będzie możliwe automatyczne, obowiązkowe i nieodpłatne przekazanie nieruchomości PZD – pisze „Gazeta Prawna”. Gmina wciąż będzie mogła przekazywać grunty działkowcom, ale nie na podstawie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, lecz w myśl przepisów o gospodarce nieruchomościami (a więc również na rzecz innych organizacji działkowców, a nie tylko Polskiemu Związku Działkowców).

 

 

Źródło: „Gazeta Prawna” 10.12.2008 | 2008-12-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Grajewskidomy na sprzedaż powiat Poznańskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Bodzanówdomy na wynajem gmina Nowa Słupiadomy na wynajem w Ostrowiemieszkania na wynajem w Juliopolumieszkania na wynajem w Henrykowie

Deweloperzy

);