Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wyrok wiąże wszystkich deweloperów

2006-11-08

Wyrok wiąże wszystkich deweloperów

W umowach zawieranych przez deweloperów z konsumentami nie może znaleźć się ani jedna zakazana klauzula wpisana do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To efekt uchwały Sądu Najwyższego, który 13 lipca orzekł, że klauzula wpisana do rejestru wiąże wszystkich przedsiębiorców.

Jak informuje dzisiejsza „Gazeta Prawna”, do połowy lipca deweloperzy z powodzeniem mogli obchodzić zakaz stosowania zakazanych klauzul umownych. Jeśli zapadł wyrok w stosunku do jednego z nich, inne firmy dalej stosowały zakwestionowane postanowienie – wyrok dotyczył bowiem tylko pozwanego dewelopera. Sytuacja zmieniła się po precedensowej uchwale Sądu Najwyższego z 13 lipca 2006 r., zgodnie z którą prawomocny wyrok w sprawie klauzuli jest wiążący wobec wszystkich firm zawierających umowy z konsumentami (sygn. akt III SZP 3/06). – Intencją tej uchwały było wzmocnienie ochrony konsumentów i wyeliminowanie wielokrotnego prowadzenia przez UOKiK postępowań w sprawie takich samych klauzul – mówi prof. Andrzej Wróbel – przewodniczący składu orzekającego w tej sprawie.

Wszystkie klauzule, które zostały wpisane do rejestru prowadzonego przez UOKiK, powinny po 13 lipca zniknąć z deweloperskich umów. – Jeśli takie postanowienia nadal są stosowane, z mocy prawa nie wiążą konsumentów – mówi „Gazecie Prawnej” Jadwiga Teklak-Białek z Departamentu Polityki Konsumenckiej UOKiK.

Więcej w "Gazecie Prawnej".

Źródło: Ewa Usowicz, "Gazeta Prawna", 08.11.2006 | 2006-11-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na sprzedażkamienice na zamianędomy na sprzedaż powiat M. Zamośćmieszkania na wynajem powiat Mieleckilokale użytkowe na wynajem gmina Wołomindomy na sprzedaż gmina Giżyckodomy na sprzedaż w Brzóskach Brzezińskichmieszkania na wynajem w Sobiesękach Trzecichdomy na wynajem w Zapolicach

Deweloperzy

);