Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wydatki na cele mieszkaniowe, a zwolnienie z podatku. Nowa interpretacja Ministerstwa Finansów

Anna Panikowska-Filipek | 2021-10-18

Wydatki na cele mieszkaniowe, a zwolnienie z podatku. Nowa interpretacja Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów doprecyzowało listę wydatków zmniejszających podatek od sprzedaży nieruchomośc

Ulga mieszkaniowa to furtka dla wielu osób, które sprzedając nieruchomość, nie chcą ponosić dodatkowych kosztów w postaci podatku. Jej zasady budziły jednak wiele wątpliwości, dlatego Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej postanowiło szczegółowo je określić.

Ulga mieszkaniowa – dla kogo i na jakich warunkach?

Według obowiązującego prawa każdy, kto z zyskiem sprzedaje mieszkanie lub robi to przed upływem 5 lat od jego nabycia, zobowiązany jest do opłacenia podatku dochodowego. Wyjątek stanowią osoby, które pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na własne cele mieszkaniowe. Co kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób je interpretować? Wprawdzie wydatki, które kwalifikują się jako „własne cele mieszkaniowe”, zostały przedstawione w art. 21 ust. 26 ustawy PIT, okazuje się jednak, że są one mało precyzyjne, a rozumienie ulgi mieszkaniowej w przypadku podatników i urzędników często bywało rozbieżne. Powodowało to wiele problemów, w związku z tym 13.10. 2021r. MF opublikowało aktualną interpretację przepisów.


Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia „remont” oraz „budowa”, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. W efekcie nie jest jasne, czy wydatek na zakup i instalację kuchenki gazowej jest wydatkiem na cel mieszkaniowy, czy zwykłym wyposażeniem mieszkania – tłumaczy Jan Sarnowski, pełniący funkcję wiceministra finansów. – Interpretacja ogólna, którą właśnie wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki, jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej – dodaje.

 

Co znalazło się na liście ministerstwa?

Aby uniknąć kosztów związanych z podatkiem dochodowym, środki finansowe pozyskane ze sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć na zakup innego mieszkania lub domu, jego remont czy przebudowę, a także inne cele mieszkaniowe.

MF określiło, co można do nich zaliczyć. Wśród wskazanych pozycji znalazły się m.in.:

  • stworzenie lub remont instalacji elektrycznej, gazowej i wodociągowej,
  • zakup i montaż oświetlenie do mieszkania,
  • zakup i montaż kuchenki gazowej, płyty indukcyjnej, piekarnika, okapu, lodówki, pralki czy zmywarki oraz innych podstawowych sprzętów AGD, niezbędnych do przygotowywania posiłków lub zamieszkania nieruchomości,
  • meble pod zabudowę do kuchni oraz meble kuchenne robione na wymiar,
  • wyposażenie łazienki, takie jak umywalka, toaleta, kabina prysznicowa, brodzik itp.
  • szafki pod umywalkę,
  • meble pod zabudowę do innych części mieszkania, stanowiące ich stały element, takie jak zabudowane szafy, garderoba itp.

Zgodnie z najnowszą interpretacją do ulgi podatkowej nie zalicza się natomiast sprzętów AGD, które nie są niezbędne do zamieszkania lokalu, takie jak ekspres do kawy, toster, grill elektryczny itp., oraz meble, za wyjątkiem tych umieszczonych w wykazie.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniamieszkania na sprzedażgaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Warszawski zachodnimieszkania na wynajem powiat Średzkilokale użytkowe na wynajem gmina Nowe Brzeskodomy na sprzedaż gmina Majdan Królewskidomy na sprzedaż w Hostynne-Koloniimieszkania na wynajem w Rudnie Małejmieszkania na wynajem w Cisie

Deweloperzy

);