Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wspólnoty mieszkaniowe zapłacą podatek od lokat bankowych

2007-12-19

Wspólnoty mieszkaniowe zapłacą podatek od lokat bankowych

Wspólnota mieszkaniowa musi zapłacić podatek od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali.

Wspólnota mieszkaniowa musi zapłacić podatek od lokat bankowych założonych ze środków wpłacanych przez właścicieli lokali. Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Jego zdaniem opodatkowaniu CIT (podatkiem dochodowym od osób prawnych) podlegają również odsetki z rachunku bieżącego oraz odsetki za opóźnienie w zapłacie należnych jej świadczeń pieniężnych. Chodzi o zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, czynszu czy najmu części nieruchomości wspólnej. Są opodatkowane, bo nie jest to dochód z podstawowej działalności wspólnoty – donosi „Rzeczpospolita”.

Dyrektor IS w Poznaniu uznał, że aktem regulującym działanie wspólnot jest ustawa o własności lokali. Zgodnie z nią do przychodów wspólnoty zalicza się pożytki i wszelkie inne przychody uzyskane z nieruchomości wspólnej, a także opłaty wnoszone przez właścicieli lokali w formie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Z podatkowego punktu widzenia wspólnota jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podlega ustawie o CIT, zgodnie z którą wolne od podatku są jedynie te dochody wspólnoty mieszkaniowej, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Opodatkowane są natomiast dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. CIT trzeba zapłacić też od dochodów z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów – czytamy w dzienniku.

Źródło: „Rzeczpospolita” 18.12.2007 r. | 2007-12-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedażdziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Toruńmieszkania na wynajem powiat Zawierciańskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kawęczyndomy na wynajem gmina Szczaniecdomy na sprzedaż w Jurkachmieszkania na sprzedaż w Nowa Rossochamieszkania na sprzedaż w Rudniczku

Deweloperzy

);