Dotacja przekazana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej była niezgodna z prawem.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski przekazał rok temu 4 mln zł Archidiecezji Warszawskiej na dofinansowanie budowy „Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego”. Najwyższa Izba Kontroli, badając wykonanie budżetu państwa (w części 24 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego oraz wykonania planów finansowych Funduszu Promocji Kultury i Funduszu Promocji Twórczości) uznała to działanie za nielegalne. Nieprawidłowość wynika z faktu, że katalog podmiotów uprawnionych do dofinansowania zawarty w rozporządzeniu Ministra Kultury (w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, szczegółowego trybu składania wniosków o udzielenie dotacji oraz trybu przekazywania i rozliczania udzielonych dotacji) nie przewiduje kościelnych osób.
Dodatkowo udzielono dotacji na zadania (wykonanie instalacji elektrycznych, pokrycia dachu, dokumentacji scalającej projekt architektoniczny kompleksu i projekt ekspozycji głównej muzeum), których realizacja nie kwalifikuje się, zgodnie z regulaminem programu „Infrastruktura kultury”, do dofinansowań.
Źródło: KRN.pl | 2012-07-17
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Wiadomości
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)