Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wojna hamuje zagraniczne inwestycje w Polsce

Karolina Zając | 2022-06-14

Wojna hamuje zagraniczne inwestycje w Polsce
Wojna hamuje zagraniczne inwestycje w Polsce

Zagraniczni inwestorzy dotychczas chętnie inwestowali swoje pieniądze nad Wisłą. Wybuch wojny w Ukrainie zahamował te działania. Skutki polska gospodarka zacznie odczuwać w najbliższych miesiącach.

Mocny początek roku

Początek roku 2022 to jedno z najmocniejszych otwarć w historii, jeżeli chodzi o nieruchomości komercyjne. W pierwszych trzech miesiącach wartość inwestycji wyniosła 1,65 mld euro. Na 70 proc. tych funduszy przełożyły się trzy duże transakcje: zakup kompleksu Warsaw HUB przez Google, natomiast udziałów w dwóch portfelach obiektów handlowych pozbyło się EPP. Odbyło się to w ramach restrukturyzacji firmy.
 
Analitycy Knight Frank szacują, że pozostałe 900 mln euro przeznaczono na inwestycje w magazyny, 147 mln w biura, a 75 mln w nieruchomości handlowe.

W cieniu wojny

Wszystkie te transakcje zostały sfinalizowane przed wybuchem wojny w Ukrainie w lutym.
 
Średni czas negocjacji można szacować na 6–12 miesięcy, więc konsekwencje wojny są jeszcze przed nami. Oceniamy więc, że niestabilna sytuacja przełoży się najprawdopodobniej na niższą wartość zamkniętych transakcji w III i IV kwartale w stosunku do analogicznych okresów 2021 r. ocenia dyrektor w dziale rynków kapitałowych w Knight Frank, Michał Grabara.
 
Ekspert dodaje, że niepewna sytuacja geopolityczna nie sprawia, iż zagraniczni inwestorzy myślą o wycofywaniu się z polskiego rynku.
 
Inwestorzy, choć wskazują na niepewność sytuacji, nie mówią o całkowitym wycofywaniu się z rynku. To raczej chwilowe wyhamowanie i przyglądanie się rozwojowi sytuacji. Można się spodziewać, że na początku będą odmrażane inwestycje w krajach niegraniczących z Ukrainą, np. w Czechach, a dopiero w drugiej kolejności w Polsce — tłumaczy Grabara.

Kluczowe okażą się kolejne miesiące

Wojna i jej konsekwencje będą czynnikiem mającym największy wpływ na finansowe decyzje w kolejnych miesiącach.
 
Wysoka inflacja i podnoszone stopy procentowe przyczynią się bowiem do wzrostu kosztu kredytów i tym samym obniżenia zwrotów z inwestycji. Co prawda, w Polsce ponad 90 proc. nieruchomości kupują fundusze zagraniczne, ale problem wysokiej inflacji i podnoszenia stóp ma skalę globalną. Jednocześnie nieruchomości w Polsce są cały czas, w porównaniu z rynkami zachodnimi, konkurencyjne cenowo, co zdecydowanie działa na naszą korzyść — wskazuje ekspert Knight Frank.
 
Najlepiej ma się najem magazynowy i instytucjonalny najem mieszkań, czyli PRS. Nadal atrakcyjny jest też rynek biurowy. Dyrektor działu badań rynku Knight Frank, Magdalena Czempińska, zauważa, że najmniejszym zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów cieszy się rynek hotelowy. — Tak pozostanie, dopóki nie pożegnamy się na dobre z pandemią i obawami o kolejne lockdowny — ocenia.
 
Eksperci Knight Frank podkreślają zgodnie, że kluczowe znaczenie mają przerwane łańcuchy dostaw materiałów budowlanych. Skutkuje to podwyżkami. Część obserwujemy teraz, inne są już zapowiadane.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianędomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Tarnobrzegmieszkania na wynajem powiat Legnickilokale użytkowe na wynajem gmina Sejnydomy na wynajem gmina Stężycadomy na sprzedaż w Borowiedomy na wynajem w Łebkach Małymdomy na sprzedaż w Janolinie

Deweloperzy

);