Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Większość nieruchomości wolna od podatku od spadków i darowizn

2007-01-15

Większość nieruchomości wolna od podatku od spadków i darowizn

Nadal można uniknąć podatku od spadków i darowizn; najbliższa rodzina nie zapłaci wcale, jeśli o spadku poinformuje urząd skarbowy; gdy brak zawiadomienia, ulga może objąć tylko 110 m kw. mieszkania lub domu.

Nadal można uniknąć podatku od spadków i darowizn; najbliższa rodzina nie zapłaci wcale, jeśli o spadku poinformuje urząd skarbowy; gdy brak zawiadomienia, ulga może objąć tylko 110 m kw. mieszkania lub domu – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, od 1 stycznia 2007 r. podatnicy otrzymujący w spadku lub darowiźnie mieszkanie lub dom mogą uniknąć podatku od spadków. Wystarczy, jeśli w odpowiednim terminie poinformują o otrzymanym spadku urząd skarbowy. Z uprawnienia tego skorzystać mogą wyłącznie najbliżsi krewni spadkodawcy. Możliwość taką mają: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Jednocześnie funkcjonuje też art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Przepis ten zwalnia z podatku nabycie własności nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny po spełnieniu określonych warunków, m.in. zamieszkiwaniu w odziedziczonym mieszkaniu przez ściśle określony czas. W tym jednak przypadku – w przeciwieństwie do zwolnienia określonego w art. 4a ustawy – do podstawy opodatkowania nie wlicza się jedynie wartości nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej lokalu lub budynku. Ze zwolnienia mogą skorzystać nie tylko najbliżsi krewni, ale też i dalsi oraz osoby niespokrewnione – podatnicy z I, II i III grupy podatkowej, również obywatele innych państw unijnych.

Kłopot w tym, że – jak twierdzi dziennik – osoby z najbliższej rodziny otrzymujące w spadku lub darowiźnie mieszkanie nie wiedzą, z którego zwolnienia skorzystać. Dotyczy to zwłaszcza najbliższych krewnych spadkodawcy. Osoby te nie wiedzą, czy w ich przypadku wystarczy zawiadomienie urzędu skarbowego o otrzymanym spadku dokonane w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, czy też konieczne jest spełnienie skomplikowanych warunków określonych w art. 16 ustawy.

Wypowiadający się dla dziennika eksperci podatkowi nie mają wątpliwości: omawiane konstrukcje (zwolnienie i ulga) są niezależne i korzyść płynąca z zastosowania się do jednej lub drugiej konstrukcji zależy od konkretnego przypadku. Zwolnienie z art. 4a nie przewiduje ograniczeń kwotowych, dotyczy wszelkiego rodzaju nabyć, niezależnie od ich przedmiotu, i obejmuje jedynie członków najbliższej rodziny, natomiast wyłączenie z podstawy opodatkowania jest wyraźnie nakierowane na cele mieszkaniowe, szerszy jest też krąg potencjalnych beneficjentów.

Jeśli podatnik dziedziczący po krewnych mieszkanie lub otrzymujący je w darowiźnie nie poinformuje o tym w ciągu miesiąca urzędu skarbowego – przestrzega „Gazeta Prawna” – będzie musiał zapłacić podatek. Będzie jednak mógł, jeśli spełni warunki określone w art. 16 ustawy, uniknąć podatku od wartości mieszkania lub domu nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej.

Aby jednak skorzystać z tej ulgi, trzeba spełnić ściśle określone warunki. Konieczne jest zamieszkiwanie przez 5 lat w nabytym lokalu lub budynku, dodatkowo poparte zameldowaniem na pobyt stały. Przy czym zameldowania należy dokonać najpóźniej w ciągu roku od złożenia zeznania podatkowego (w przypadku dziedziczenia) albo w ciągu roku od zawarcia umowy darowizny. Ponadto z ulgi mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które nie posiadają innego mieszkania lub posiadając je, przeniosą jego własność na rzecz zstępnych, skarbu państwa lub gminy w ciągu 6 miesięcy.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”

Źródło: Anna Wojda, „Gazeta Prawna”, 12.01.2007 | 2007-01-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajeminne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Strzelińskimieszkania na sprzedaż powiat Legionowskilokale użytkowe na wynajem gmina Czastarylokale użytkowe na wynajem gmina Sulęcindomy na sprzedaż w Ostrowie Kaliskimdomy na wynajem w Czajkowiedomy na sprzedaż w Jagodne

Deweloperzy

);