Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Większość nieruchomości wolna od podatku od spadków i darowizn

2007-01-15

Większość nieruchomości wolna od podatku od spadków i darowizn

Nadal można uniknąć podatku od spadków i darowizn; najbliższa rodzina nie zapłaci wcale, jeśli o spadku poinformuje urząd skarbowy; gdy brak zawiadomienia, ulga może objąć tylko 110 m kw. mieszkania lub domu.

Nadal można uniknąć podatku od spadków i darowizn; najbliższa rodzina nie zapłaci wcale, jeśli o spadku poinformuje urząd skarbowy; gdy brak zawiadomienia, ulga może objąć tylko 110 m kw. mieszkania lub domu – czytamy na łamach „Gazety Prawnej”.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, od 1 stycznia 2007 r. podatnicy otrzymujący w spadku lub darowiźnie mieszkanie lub dom mogą uniknąć podatku od spadków. Wystarczy, jeśli w odpowiednim terminie poinformują o otrzymanym spadku urząd skarbowy. Z uprawnienia tego skorzystać mogą wyłącznie najbliżsi krewni spadkodawcy. Możliwość taką mają: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha.

Jednocześnie funkcjonuje też art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Przepis ten zwalnia z podatku nabycie własności nieruchomości w drodze dziedziczenia lub darowizny po spełnieniu określonych warunków, m.in. zamieszkiwaniu w odziedziczonym mieszkaniu przez ściśle określony czas. W tym jednak przypadku – w przeciwieństwie do zwolnienia określonego w art. 4a ustawy – do podstawy opodatkowania nie wlicza się jedynie wartości nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej lokalu lub budynku. Ze zwolnienia mogą skorzystać nie tylko najbliżsi krewni, ale też i dalsi oraz osoby niespokrewnione – podatnicy z I, II i III grupy podatkowej, również obywatele innych państw unijnych.

Kłopot w tym, że – jak twierdzi dziennik – osoby z najbliższej rodziny otrzymujące w spadku lub darowiźnie mieszkanie nie wiedzą, z którego zwolnienia skorzystać. Dotyczy to zwłaszcza najbliższych krewnych spadkodawcy. Osoby te nie wiedzą, czy w ich przypadku wystarczy zawiadomienie urzędu skarbowego o otrzymanym spadku dokonane w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, czy też konieczne jest spełnienie skomplikowanych warunków określonych w art. 16 ustawy.

Wypowiadający się dla dziennika eksperci podatkowi nie mają wątpliwości: omawiane konstrukcje (zwolnienie i ulga) są niezależne i korzyść płynąca z zastosowania się do jednej lub drugiej konstrukcji zależy od konkretnego przypadku. Zwolnienie z art. 4a nie przewiduje ograniczeń kwotowych, dotyczy wszelkiego rodzaju nabyć, niezależnie od ich przedmiotu, i obejmuje jedynie członków najbliższej rodziny, natomiast wyłączenie z podstawy opodatkowania jest wyraźnie nakierowane na cele mieszkaniowe, szerszy jest też krąg potencjalnych beneficjentów.

Jeśli podatnik dziedziczący po krewnych mieszkanie lub otrzymujący je w darowiźnie nie poinformuje o tym w ciągu miesiąca urzędu skarbowego – przestrzega „Gazeta Prawna” – będzie musiał zapłacić podatek. Będzie jednak mógł, jeśli spełni warunki określone w art. 16 ustawy, uniknąć podatku od wartości mieszkania lub domu nieprzekraczającej 110 m kw. powierzchni użytkowej.

Aby jednak skorzystać z tej ulgi, trzeba spełnić ściśle określone warunki. Konieczne jest zamieszkiwanie przez 5 lat w nabytym lokalu lub budynku, dodatkowo poparte zameldowaniem na pobyt stały. Przy czym zameldowania należy dokonać najpóźniej w ciągu roku od złożenia zeznania podatkowego (w przypadku dziedziczenia) albo w ciągu roku od zawarcia umowy darowizny. Ponadto z ulgi mogą skorzystać wyłącznie te osoby, które nie posiadają innego mieszkania lub posiadając je, przeniosą jego własność na rzecz zstępnych, skarbu państwa lub gminy w ciągu 6 miesięcy.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”

Źródło: Anna Wojda, „Gazeta Prawna”, 12.01.2007 | 2007-01-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemgaraże do kupieniainne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Bieruńsko-Lędzińskidomy na wynajem powiat Mieleckimieszkania na wynajem gmina Wielowieślokale użytkowe na sprzedaż gmina Rudkamieszkania na wynajem w Boreczkudomy na wynajem w Przyłęgumieszkania na wynajem w Niemierzewie

Deweloperzy

);