Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Więcej mieszkań oddanych do użytkowania. Jest poprawa w stosunku do początku roku

Emilia Rudzka | 2022-06-15

Więcej mieszkań oddanych do użytkowania. Jest poprawa w stosunku do początku roku
Więcej mieszkań oddanych do użytkowania. Jest poprawa w stosunku do początku roku

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu 2022 roku w Polsce do użytkowania oddano 21 tys. mieszkań. To oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Spadek odnotowała liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Wzrost liczby mieszkań, które oddano do użytkowania 

Informacje dotyczące liczby mieszkań GUS opublikował w pierwszym tegorocznym raporcie o sytuacji społeczno-gospodarczej województw. Z danych tych wynika, że w marcu 2022 roku do użytkowania trafiło 21 tys. mieszkań. Jest to więcej o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. r. Wzrost wskaźnika zaobserwowano w 10 województwach. Największy odnotowano w województwie łódzkim (wzrost o 85 proc.). Wzrosty dotyczyły także województwa lubelskiego (37 proc.), podlaskiego (36,2 proc.), mazowieckiego (30,9 proc.) oraz śląskiego (26,1 proc.). Najniższy wzrost zanotowano w województwie kujawsko-pomorskim (1,1 proc.). 
 
Z kolei spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania zaobserwowano w 6 województwach. Regionem dotkniętym najwyższym spadkiem było województwo lubuskie (spadek o 42 proc.), świętokrzyskie (34,6 proc.) oraz opolskie (30,1 proc.). 
 
Uzyskane wyniki świadczą o poprawie w stosunku do pierwszych miesięcy tego roku. W styczniu i lutym br. oddano do użytkowania o 0,1 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Było to 33,7 tys. mieszkań. Wówczas jednak GUS informował o wzroście produkcji budowlano-montażowej w lutym 2022 roku o ponad 20 proc. r/r. 

Mniej mieszkań, których budowę rozpoczęto

Marzec br. nie przyniósł jednak poprawy we wszystkich kwestiach dotyczących mieszkalnictwa. W porównaniu do analogicznego okresu ub. r. zmniejszyła się o 21,6 proc. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Spadek widoczny był aż w 12 województwach. 
 
Największy spadek zanotowano w województwie śląskim (55,5 proc.) oraz zachodniopomorskim (53,6 proc.). Duży spadek zaobserwowano w województwie pomorskim (48,7 proc.), lubelskim (47,1 proc.), lubuskim (31,3 proc.) oraz łódzkim (30,7 proc.).
 
Wzrost odnotowano natomiast wyłącznie w 4 województwach. Na szczególną uwagę zasługuje województwo świętokrzyskie, gdzie osiągnął on pułap 93,1 proc. Niższy wzrost dotyczył województwa dolnośląskiego (43,9 proc.), podkarpackiego (17,2 proc.) oraz mazowieckiego (2,4 proc.). 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat M. Bydgoszczlokale użytkowe na sprzedaż powiat Sochaczewskimieszkania na sprzedaż gmina Grudziądzmieszkania na sprzedaż gmina Radzanowodomy na wynajem w Czyżeminkumieszkania na wynajem w Sokołowiedomy na sprzedaż w Boroszowie

Deweloperzy

);