Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wichry kontrowersji

2011-08-18

Wichry kontrowersji

Ministerstwo Gospodarki przyznało 1,4 mld zł dotacji na inwestycje w energię odnawialną. Podział środków wzbudził jednak krytykę.

Ministerstwo Gospodarki przyznało 1,4 mld zł dotacji na inwestycje w energię odnawialną. Środki pochodzą z unijnego programu „Infrastruktura i środowisko”. W dwóch konkursach wzięło udział 207 projektów – informuje „Rzeczpospolita”. Większość z nich dotyczyła budowy farm wiatrowych. Jednak kryteria przyznawania środków wzbudziły kontrowersje.

Zdaniem specjalistów z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej (PIGOE) warunki konkursów były preferencyjne dla wybranych i niekoniecznie najbardziej opłacalnych technologii. Problem dotyczył przede wszystkimi minimalnego progu wartości inwestycji, ustalonego na poziomie 20 mln zł (10 mln zł dla małych elektrowni wodnych i na biomasę). Spowodowało to, że w przypadku niektórych projektów sztucznie zawyżano koszty, aby uzyskać dofinansowanie – podaje „Rzeczpospolita”.

Wątpliwości wzbudziły także koszty 1 MW mocy, które w dużych inwestycjach były na podobnym poziomie, co w mniejszych projektach. Także poziom dofinansowania, który osiągał nawet 70 proc. wszystkich kosztów, uznano za zbyt wysoki. Zdaniem PIGOE optymalny poziom dopłat wynosi 20-30 proc. Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało modyfikację kryteriów w przyszłych konkursach, które będą się odbywać od 2014 r.

Źródło: „Rzeczpospolita” | 2011-08-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniainne nieruchomości do kupieniadziałki na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Lubelskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Poznańdomy na sprzedaż gmina Osiecznicamieszkania na wynajem gmina Brzostekdomy na sprzedaż w Henindomy na wynajem w Złakowie Kościelnymdomy na sprzedaż w Kątach

Deweloperzy

);