Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a postępowanie UOKiK. Co sprawdza urząd?

IzaBella Skalna | 2022-06-23

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a postępowanie UOKiK. Co sprawdza urząd?
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a postępowanie UOKiK. Co sprawdza urząd?

Całkowita spłata kredytu hipotecznego lub przynajmniej częściowa nadpłata to marzenie każdego, kto zgłosił się do banku po finansowe wsparcie na zakup nieruchomości. Pozbycie się długoterminowego zadłużenia daje prawdziwą ulgę. Jeszcze kilka lat temu taki zabieg wiązał się z dość dużymi kosztami, jakimi został obarczony kredytobiorca. Wiele się zmieniło w połowie 2017 roku. Dodatkowo teraz UOKiK wszczął postępowania, mające na celu wyjaśnić działania 17 banków w tym zakresie. Co dokładnie bada UOKiK? Na jakie korzyści mogą liczyć klienci banku?

Banki pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, wszczął niedawno postępowania wobec 17 banków. Jego celem jest weryfikacja, czy aby na pewno banki należycie rozliczają się z konsumentami, którzy chcą dokonać całości albo przynajmniej częściowej spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego.
 
Jeśli spłacasz całkowicie lub nadpłacasz kredyt hipoteczny, który wziąłeś po 21 lipca 2017 r., bank musi się z tobą rozliczyć z opłat pobranych w związku z zawarciem umowy" - podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
 
Cała sprawa wiąże się z tym, iż stopy procentowe w naszym kraju od kilku miesięcy systematycznie ulegają podwyższeniu, a to z kolei ma realne przełożenie na wzrost rat spłacanych przez klientów. Chcąc zatem w całości spłacić zobowiązanie finansowe albo przynajmniej je nadpłacić, bank powinien rozliczyć się z klientem i proporcjonalnie oddać mu opłaty stanowiące całkowity koszt kredytu.
 
Powinno się to odbywać według najprostszej i najbardziej sprawiedliwej metody liniowej, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów konsumenckich, gdzie banki dostosowały się do wyroku TSUE i wytycznych Prezesa UOKiK" - dodaje Tomasz Chróstny.

Jak obecnie wyglądają procedury?

Zgodnie z art. 38 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, klientowi banku przysługuje prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania lub jego częściowej nadpłaty. Z kolei art. 39 tej samej ustawy traktuje o tym, iż bank ma obowiązek rozliczyć się z kredytobiorcą. Ważne przy tym jest to, aby pamiętać, iż zapisy te dotyczą wyłącznie umów zawartych po 21 lipca 2017 r. Zobowiązania zaciągnięte przed tym okresem regulują wyłącznie umowy kredytowe.
 
W art. 39 ukh czytamy:
W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą”.
 

Prezes UOKiK podkreśla, iż bank ma obowiązek rozliczyć się z kredytobiorcą, najlepiej posługując się metodą liniową, czyli z pobranej prowizji, marży lub kosztów pośrednictwa czy też sporządzenia stosownej umowy. Zapowiedział również, że będzie weryfikował, czy banki bezpodstawnie nie odmawiają klientom zwrotu opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Wcześniej odbywało się to w taki sposób, że to jedynie banki domagały się rekompensaty od konsumenta za wcześniejszą spłatę kredytu. Teraz, jeśli bank odmówiłby rozliczenia, kredytobiorca ma pełne prawo, aby złożyć reklamację. 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadziałki na sprzedażinne nieruchomości do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Świdwińskimieszkania na wynajem powiat Sandomierskilokale użytkowe na wynajem gmina Suszdomy na sprzedaż gmina Przyłękdomy na wynajem w Nowym Radzicudomy na sprzedaż w Tarnowie Opolskimmieszkania na wynajem w Lubomierzu

Deweloperzy

);