Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Warunki skorzystania z ulgi mieszkaniowej

2007-04-20

Warunki skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Otrzymujący w spadku lub darowiźnie dom i mieszkanie mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Pozwala ona uniknąć podatku od mieszkania do 110 m kw.

Otrzymujący w spadku lub darowiźnie dom i mieszkanie mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Pozwala ona uniknąć podatku od mieszkania do 110 m kw. – wyjaśnia „Gazeta Prawna”. Jak czytamy, z ulgi mieszkaniowej mogą korzystać nabywcy zaliczeni do wszystkich grup podatkowych, przy czym zakres ulgi zależy od stopnia pokrewieństwa oraz sposobu nabycia nieruchomości. Osobom zaliczonym do I grupy podatkowej ulga przysługuje zarówno w przypadku otrzymania mieszkania w spadku, jak i darowiźnie. W praktyce dotyczy to obecnie jedynie zięcia, synowej oraz teściów. Pozostałe osoby zaliczone do I grupy korzystają z całkowitego zwolnienia z podatku, w tym też przy nabyciu nieruchomości. Dla osób z II i III grupy podatkowej ulga jest zawężona jedynie do spadków.

Ulga przysługuje osobom, które nie posiadają własnego mieszkania lub domu. Z ulgi mogą ponadto skorzystać właściciele nieruchomości – o ile przeniosą własność na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy; obejmie ona też osoby, które dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub są właścicielami spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego czy wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub do lokalu w małym domu mieszkalnym – jeżeli przekażą te prawa do dyspozycji spółdzielni.

Dodatkowo – informuje dziennik – ustawa nakłada na osobę korzystającą z ulgi obowiązek zamieszkiwania i zameldowania na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i zakaz jego zbycia przez pięć lat od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Więcej w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Magdalena Majkowska, „Gazeta Prawna”, 20.04.2007 | 2007-04-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemdomy do kupieniakamienice na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat M. Łomżamieszkania na sprzedaż powiat Warszawski zachodnilokale użytkowe na wynajem gmina Sannikilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sękowamieszkania na wynajem w Stanowicachdomy na wynajem w Porębie Wielkiejdomy na sprzedaż w Zacharzynie

Deweloperzy

);