Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wartość BIK Indeksu w grudniu 2020 roku wyższa niż przed rokiem

Emilia Rudzka | 2021-01-12

Wartość BIK Indeksu w grudniu 2020 roku wyższa niż przed rokiem
Grudniowy odczyt BIK Indeksu wyniósł +6,4 proc.

Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej wiąże grudniowy optymizm z rozpoczęciem programu szczepień przeciwko koronawirusowi.

Wartość wskaźnika BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice poziomu wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Grudniowy odczyt wyniósł +6,4 proc. Oznacza to, że banki i SKOK-i przesłały do BIK w grudniu 2020 roku zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,4 proc. w porównaniu do grudnia 2019 roku.


Ostatni odczyt w 2020 roku na plusie

Grudniowy odczyt BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe przyniósł wartość na plusie (+6,4 proc.). W ostatnim miesiącu 2020 roku wnioski o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 33,59 tys. potencjalnych kredytobiorców. We wcześniejszym roku było to 30,63 tys. wniosków (wzrost o 9,7 proc. r/r). Porównując uzyskaną wartość do listopada 2020 roku, zaobserwowano wzrost liczby wnioskujących o 5,9 proc. Natomiast do minimum z kwietnia 2020 roku – odnotowano wzrost o 20,8 proc.

W grudniu 2020 roku średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 307,47 tys., tym samym odnotowując wzrost o 6,7 proc. r/r.


Zróżnicowany 2020 rok

Pozytywny wpływ na wartość grudniowego odczytu BIK Indeksu miał wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu (307 tys. złotych – najwyższa w historii) oraz wzrost liczby potencjalnych kredytobiorców. Rok 2020 był bardzo zróżnicowany. W styczniu i lutym odnotowano duże wzrosty, następnie w marcu delikatny spadek, a w kwietniu głęboki spadek. W maju nastąpiła niewielka poprawa, w czerwcu była ona już wyraźniejsza. Miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień) przyniosły stabilizację. We wrześniu i październiku odnotowano dodatni odczyt, natomiast w listopadzie ujemny. W grudniu ponownie był on dodatni. Zmienność wartości wskaźnika jest nierozerwalnie wiązana z sytuacją pandemiczną w kraju.

Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej wiąże obecny optymizm z rozpoczęciem programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Sytuacja pozostaje jednak dynamiczna, trudno więc o prognozy dotyczące popytu na kredyty mieszkaniowe w 2021 roku. Kondycja sytuacji gospodarczej kraju będzie miała bezpośredni wpływ na popyt na kredyty. Wiele wskazuje jednak na to, że w pierwszej połowie roku utrzymywać się będzie wysoka zmienność.

BIK Indeks określa jedynie popytową stronę rynku kredytów mieszkaniowych – w wymiarze wartościowym. Na uwagę zasługuje wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu. Może być to spowodowane m.in. poluzowaniem przez część banków wymagań dotyczących udziału własnego, co poskutkowało wzrostem akceptowalnego poziomu wskaźnika LtV, a także zakupem droższych nieruchomości.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-01-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Koneckidomy na sprzedaż powiat Grodziskidomy na wynajem gmina Pieckilokale użytkowe na wynajem gmina M. Biała Podlaskamieszkania na sprzedaż w Solincemieszkania na sprzedaż w Kołaki-Budzynomieszkania na wynajem w Orły-Cesinie

Deweloperzy

);