Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Warto walczyć o wszystko

2005-12-28

Warto walczyć o wszystko

Dotacje unijne mogą wspomóc inwestycje w zakresie bezpośredniego otoczenia wspólnoty, np. doprowadzenia mediów, natomiast inwestycje wewnątrz budynku muszą być prowadzone ze środków własnych wspólnoty lub kredytu, z możliwością uzyskania dotacji na termomodernizację – donosi „Rzeczpospolita”.

Dotacje unijne mogą wspomóc inwestycje w zakresie bezpośredniego otoczenia wspólnoty, np. doprowadzenia mediów, natomiast inwestycje wewnątrz budynku muszą być prowadzone ze środków własnych wspólnoty lub kredytu, z możliwością uzyskania dotacji na termomodernizację – donosi „Rzeczpospolita”. Jak czytamy dalej w wywiadzie przeprowadzonym z Pawłem Łubkiem z Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, cele, na których realizację wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dotacje unijne, zostały określone w uzupełnieniu do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – w opisie działania 3.3. Jednocześnie w tym samym dokumencie zostały wprowadzone bariery, które ograniczają możliwość uzyskania dotacji. Na przykład wspierana inwestycja w żadnym wypadku nie może dotyczyć prac, które będą przeprowadzane w indywidualnych mieszkaniach. Musi dotyczyć części wspólnej domu – takiej jak: fasada, dach, fundamenty – i przyczynić się do utworzenia we wspólnocie stałego miejsca pracy. Dodatkowo wspólnota musi znajdować się na terenie objętym lokalnym programem rewitalizacji. Doświadczenia BISE pozwalają wyciągnąć wniosek, że uzyskanie dofinansowania inwestycji realizowanej przez wspólnotę ze środków unijnych graniczy z cudem. W skali całej Polski jest zaledwie kilka projektów, które mają szanse na uzyskanie dotacji. Znacznie prostsze dla wspólnot jest uzyskanie kredytu bankowego z premią termomodernizacyjną. Niestety, ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych również nakłada na wspólnotę ograniczenia, ale są one bardziej logiczne. Na przykład w wyniku inwestycji musi nastąpić zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków w wysokości 10 proc., jeśli modernizowany jest jedynie system grzewczy, lub 25 proc. – jeśli modernizacja dotyczy ocieplenia budynku czy wymiany okien. Jak pokazują dane, dotacje uzyskało blisko 1400 inwestycji, z czego prawie połowę stanowią inwestycje we wspólnotach mieszkaniowych. W budżecie państwa na 2006 rok zapisano na premie termomodernizacyjne 100 mln zł, a więc nieco mniej niż w 2005 roku. W zestawieniu z rosnącym zapotrzebowaniem na kredyty termomodernizacyjne może to oznaczać, że środki zostaną wyczerpane w połowie roku.

Źródło: „Rzeczpospolita” 27.12.2005 | 2005-12-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Nowodworskimieszkania na sprzedaż powiat M. Jastrzębie-Zdrójlokale użytkowe na wynajem gmina Radziechowy-Wieprzmieszkania na sprzedaż gmina Mielnodomy na wynajem w Kraszewiedomy na wynajem w Rdziostowiemieszkania na wynajem w Wyższe Pólko

Deweloperzy

);