Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wakacje od kredytu hipotecznego

2008-08-18

Wakacje od kredytu hipotecznego

W zależności od banku można zawiesić spłatę od jednej do sześciu rat kredytowych, przeważnie raz w roku. W okresie tzw. wakacji kredytowych bank wymaga spłaty odsetek od kredytu lub zupełnie zawiesza spłatę raty.

Gdy mamy dodatkowe wydatki, a rata kredytu za mieszkanie jest dużym obciążeniem, rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z wakacji kredytowych. Coraz więcej banków pozwala na zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego. Należy jednak pamiętać, że bank wymaga złożenia pisma o zawieszenie rat kredytu na tydzień lub nawet miesiąc przed terminem płatności. W większości banków podanie jest rozpatrywane pozytywnie, pod warunkiem, że kredyt jest regularnie spłacany przynajmniej przez rok. Trzeba się także upewnić, ile kosztuje ta czynność, bo choć w niektórych bankach w tabeli prowizji i opłat nie znajduje się taka opcja, to może się okazać, że trzeba sporządzić aneks do umowy, a jego koszt to minimum 50 zł w zależności od banku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Długość i częstotliwość zawieszania raty kredytu zależy od polityki banku. Wiele banków pozwala skorzystać z miesięcznych wakacji kredytowych raz w roku. Zanim jednak zdecydujemy się na wakacje od kredytu, policzmy, czy to się nam opłaca. Niektóre banki pod pojęciem wakacji kredytowych rozumieją mechanizm karencji w spłacie kredytu, który pozwala na odroczenie spłaty samego kapitału, należy jednak w tym czasie spłacać część odsetkową raty kredytowej. W przypadku kredytów zaciągniętych kilka lat temu takie wakacje nie dadzą dużej ulgi. W kredycie spłacanym w ratach równych początkowo większość w racie stanowią właśnie odsetki, a kapitał to tylko jej niewielka część. Wariant, kiedy tzw. wakacje kredytowe pozwalają na niepłacenie całej raty kapitału i odsetek, wydaje się więc lepszy – podaje dziennik.

Efektem wakacji kredytowych jest później albo wydłużenie okresu spłacania kredytu, albo podwyższenie następnych rat. Wydłużenie okresu kredytowania oznacza odpowiednio do wakacyjnego dłuższy okres spłacania kredytu. Opcja bez wydłużonego okresu jest mniej korzystna. Część kapitałowa niespłaconej raty zostanie podzielona i doliczona do pozostałych rat, natomiast odsetki trzeba będzie zapłacić wraz z kolejną ratą. W wielu bankach decyzja o wyborze spłaty raty wakacyjnej należy do kredytobiorcy. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużony okres kredytowania nie może przeważnie być dłuższy niż maksymalny okres, na jaki dany bank udziela kredytów mieszkaniowych – czytamy.

Źródło: „Rzeczpospolita” 18.08.2008 r. | 2008-08-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Koneckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Częstochowskidomy na sprzedaż gmina Lubniewicedomy na wynajem gmina Chrząstowicemieszkania na wynajem w Nowogródku Pomorskimmieszkania na sprzedaż w Wójcicachdomy na wynajem w Cerekwicy

Deweloperzy

);