Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wakacje kredytowe ruszyły. Kto skorzysta i czy to realna pomoc?

Karolina Zając | 2022-08-01

Wakacje kredytowe ruszyły. Kto skorzysta i czy to realna pomoc?
Wakacje kredytowe ruszyły. Kto skorzysta i czy to realna pomoc?

29 lipca w życie weszła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wakacje kredytowe mają odciążyć Polaków w trudnym czasie inflacji. Czy to rozwiąże problem?

Urlop od rosnących stóp procentowych

Rosnące raty kredytów hipotecznych to od wielu miesięcy problem, z którym zmagać muszą się polskie rodziny. Odpowiedzią mają być wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty nawet ośmiu rat. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z niego dwa razy w sierpniu oraz we wrześniu i do wyboru dwa razy w październiku, listopadzie lub w grudniu. Dodatkowo cztery razy w 2023 roku, po jednej racie w każdym z czterech kwartałów.
 
Jeżeli osoba posiadająca kredyt hipoteczny zdecyduje się na złożenie wniosku, umowa zostanie automatycznie wydłużona. W zależności od tego przez ile miesięcy klient będzie korzystał z możliwości zawieszenia spłat, o tyle dłużej będzie regulował swoje zobowiązanie wobec banku. Wakacje nie oznaczają bowiem zwolnienia ze zwrócenia pożyczonych pieniędzy. Kredytobiorca zrobi to za kilka bądź nawet kilkanaście lat.

Jak to działa w praktyce?

Nowa ustawa obejmuje umowy sprzed 1 lipca br. Termin spłaty musi mijać co najmniej po 1 stycznia przyszłego roku. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które zaciągnęły kredyt na zakup mieszkania.
 
Eksperci przypuszczają, że w pierwszych dniach z nowych przepisów skorzystać może nawet 3 mln Polaków. Ministerstwo Finansów informuje, że kredytobiorca zainteresowany zawieszaniem spłaty raty, powinien złożyć odpowiedni wniosek maksymalnie dzień przed terminem zapadalności kolejnej transzy. Duże zainteresowanie wywołać mo problemy natury technicznej lub awarie systemu. Ci, którzy spotkają się z trudnościami w złożeniu wniosku w sposób elektroniczny, powinni nadać przesyłkę rejestrowaną lub udać się do banku osobiście.

Eksperci ostrzegają

Wakacje kredytowe to korzystna propozycja dla tych, którzy mają trudności ze spłatą wciąż rosnących rat. Nie pomaga także niepewność tego, jak w przyszłości będzie kształtował się poziom stóp procentowych.
 
Eksperci są jednak sceptyczni. Rządowa pomoc nie obejmie wszystkich kredytobiorców. Pominięci zostali frankowicze. Banki rozważają zaskarżenie ustawy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Dla nich zawieszenie spłat oznacza perturbacje oraz odpływ funduszy konsumentów. Bankowcy zauważają, że w dłuższej perspektywie zmniejszy zysk z lokat, a w rezultacie obniży się zdolność do finansowania rozwojowych inwestycji przez sektor.
 
Wojciech Tumidalski z „Rzeczypospolitej” wskazuje także na ryzyko związane z propozycją polskiego rządu. Jego zdaniem nie rozwiązuje ona problemu z kredytami, niezależnie od waluty.
- Są nim niedozwolone klauzule w umowach, które oznaczają ryzyko niespłacenia kredytu. Problem w tym, że owo ryzyko mocą tej umowy jest w całości przerzucone na kredytobiorcę, którego bank nie poinformował należycie, na co się decyduje. Z tym jednak rząd ani parlament nic nie robią i znów rozwiązanie problemu zrzucają na sądy. Nierozbrojona mina ciągle leży, tylko przysypana piaskiem - tłumaczy.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdomy na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Bieruńsko-Lędzińskimieszkania na sprzedaż powiat Szczecineckimieszkania na wynajem gmina Olesnolokale użytkowe na wynajem gmina Bartoszycedomy na wynajem w Kątachdomy na wynajem w Sierakowiemieszkania na wynajem w Boryczu

Deweloperzy

);