Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W październiku spadek wskaźnika koniunktury w budownictwie

Anna Sadkowska-Rojek | 2020-10-22

W październiku spadek wskaźnika koniunktury w budownictwie
Ponad 50 proc sektora budowlanego spodziewa się zatorów płatniczych

Według danych GUS w niemal wszystkich obszarach gospodarki odnotowuje się spadek koniunktury. Większość przedsiębiorców w bieżącym miesiącu spodziewa się zatorów płatniczych.

W październiku br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w prawie wszystkich obszarach gospodarki kształtuje się na niższym poziomie niż w poprzednim miesiącu. Koniunkturę pozytywnie oceniają jedynie jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. W tym miesiącu w sektorze budowlanym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie -16,5, a więc niższym niż we wrześniu, gdy odnotowano wskaźnik -15,0. We wszystkich obszarach można zaobserwować pogorszenie w poziomie składowych prognostycznych – w budownictwie z -18,4 na -24,0. Jednocześnie w tym sektorze działalności poziom składowej diagnostycznej odnotowano wzrost z -11,5 do -8,9.

 

Ponad 50 proc sektora budowlanego spodziewa się zatorów płatniczych

Ponadto do powyższych badań dołączony został moduł pytań mających na celu zdiagnozowanie wpływu tegorocznej pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą. Badanie przeprowadzono w dniach od 1 do 10 października br. na próbie jednostek przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych. Inaczej niż w przypadku podstawowego badania koniunktury, odpowiedzi na ten dodatkowy blok pytań były udzielane dobrowolnie. I tak ponad 23 proc. respondentów z sektora budownictwa uważa, że negatywne skutki pandemii koronawirusa i jej konsekwencje dla prowadzonej działalności gospodarczej będą w bieżącym miesiącu poważne, gdy tymczasem 55 proc. uważa, że skutki będą nieznaczne. Właściciele firm z sektora budowlanego przewidują również, że średnio 7,4 proc. pracowników będzie w tym miesiącu pracować zdalnie. Uczestnicy badania suponują także, że, w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, szacunkowa zmiana zamówień na półprodukty, surowce, towary lub usługi osiągnie poziom o 12,2 proc. niższy. Nieco ponad połowa przedsiębiorców z sektora budowlanego spodziewa się też w bieżącym miesiącu pojawienia się zatorów płatniczych lub ich nasilenia.

Koniunktura gospodarcza to całokształt wskaźników życia gospodarczego charakteryzujących stan gospodarki danego kraju lub rynku, które pozwalają na ocenę tendencji rozwojowych. Koniunktura podlega wskaźnikom zależnym przede wszystkim od cyklu koniunkturalnego, ale także od innych czynników – regularnych, jak np. sezonowe wahania popytu i podaży oraz nieregularnych, takich jak np. urodzaj lub nieurodzaj w rolnictwie, wzrost lub spadek popytu na dany towar na rynku krajowym lub zagranicznym czy klęski żywiołowe. 

Źródło: KRN.pl | 2020-10-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemdomy na zamianęgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Brzozowskidomy na sprzedaż powiat Nowodworskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Nowa Sóllokale użytkowe na wynajem gmina Dzierzgońdomy na wynajem w Brzózkachmieszkania na sprzedaż w Lewkowcudomy na wynajem w Zamostne

Deweloperzy

);