Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W kwietniu 2020 roku ilość udzielonych kredytów spadła

Anna Panikowska-Filipek | 2020-05-19

W kwietniu 2020 roku ilość udzielonych kredytów spadła

Najnowsze dane przedstawione przez Biuro Informacji Kredytowej jednoznacznie wskazują na to, że w obliczu pandemii zainteresowanie kredytami spada.

Kwietniowy odczyt BIK Indeksu (PMK), czyli zestawienia ukazującego zmiany w ilości oraz wartości wniosków kredytowych składanych do banków oraz SKOK-ów w skali roku pokazał duże spadki zarówno w odniesieniu do kart i linii kredytowych, jak i kredytów konsumpcyjnych, oraz kredytów mieszkaniowych. W ciągu całego miesiąca udzielono o 48 proc. mniej kredytów konsumpcyjnych niż przed rokiem oraz o 23 proc. mniej kredytów mieszkaniowych.

 

Średnia wartość udzielonych kredytów jest niższa

Bez wątpienia tendencja ta jest mocno związana z pandemią koronawirusa – kwiecień jest pierwszym pełnym miesiącem przypadającym na czas jej trwania. Ekonomiści określają to zjawiskiem czarnego łabędzia, czyli nagłych i nieprzewidzianych zmian, które negatywnie wpływają na gospodarkę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rozpatrywanie wniosków o kredyty mieszkaniowe trwa ok. 2 miesięcy, a kwietniowe dane na ich temat dotyczą wniosków złożonych jeszcze w lutym. Rzeczywisty obraz tego, jak obecna sytuacja wpłynęła na zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi, poznamy na przełomie maja i czerwca.

Prof. Waldemar Rogowski główny analityk Biura Informacji Kredytowej podkreśla, że: – Wyniki kwietniowej sprzedaży kredytów mieszkaniowych nadal bardzo trudno interpretować z uwagi na fakt, że udzielone w kwietniu kredyty są jeszcze wynikiem boomu kredytowego -  wniosków złożonych w lutym i początkach marca, gdy nie było jeszcze pandemii. Słaby kwiecień sygnalizował już kwietniowy odczyt Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe (-27,6%). Obecnie mamy „czarnego łabędzia” –  pandemię koronawirusa i lokckdown, który może bardzo negatywnie wpłynąć na rynek kredytów mieszkaniowych. Trudno wnioskować jak będzie on duży. Zależy to od tempa odmrażania gospodarki, które ma charakter asymetryczny w porównaniu do lockdownu.


Kwietniowy odczyt jest drugim z rzędu miesiącem z wynikiem niższym niż przed rokiem. Wcześniej mieliśmy do czynienia z utrzymującą się przez pół roku tendencją wzrostową.  

Źródło: KRN.pl | 2020-05-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadomy na zamianęlokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat Ząbkowickimieszkania na sprzedaż powiat Polkowickimieszkania na sprzedaż gmina Luzinomieszkania na wynajem gmina Skomlindomy na wynajem w Krzyżyku Iłowskimdomy na sprzedaż w Busieniecmieszkania na sprzedaż w Lewinie Kłodzkim

Deweloperzy

);