Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W Katowicach trwają budowy sądu i sali koncertowej

2006-09-06

W Katowicach trwają budowy sądu i sali koncertowej

Przy ulicy Damrota wyrastają najbardziej spektakularne budynki Katowic ostatnich lat. Mowa o sali koncertowej Akademii Muzycznej i nowej siedzibie Sądu Okręgowego. Oba budynki zapowiadają się na dobrą architekturę.

Przy ulicy Damrota wyrastają najbardziej spektakularne budynki Katowic ostatnich lat. Mowa o sali koncertowej Akademii Muzycznej i nowej siedzibie Sądu Okręgowego. Oba budynki zapowiadają się na dobrą architekturę – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje „Gazeta”, sala koncertowa będzie mieściła się w Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" (znajdą się tu również m.in. biblioteka muzyczna, pomieszczenia dla chórzystów). Centrum przylega do zabytkowego, neogotyckiego budynku głównego, pochodzącego z 1898 roku. Pomiędzy nowym a starym budynkiem na razie jest przerwa. Jeszcze w tym roku zostanie ona całkowicie oszklona, tak powstanie atrium, łączące dwa budynki, pochodzące z różnych okresów. Prace na zewnątrz są już bardzo zaawansowane, jednak to, co najciekawsze, znajdziemy w środku, gdzie rodzi się sala koncertowa. Będzie ona drewnianym pudłem umieszczonym w żelbetowej obudowie niczym szkatułka w szkatułce. To pierwsza tego typu sala w Polsce. Jej akustyka będzie miała najwyższe parametry. Ściany wykonane z drewna klejonego wyposażono w olbrzymie wrota sterowane elektronicznie. Regulacja otwarć będzie powodować zmianę kubatury sali koncertowej, dając różne poziomy pogłosu. W rezultacie uzyska się wyjątkowe warunki akustyczne, sala będzie dostosowana zarówno do koncertów solowych, jak i olbrzymiej orkiestry symfonicznej.

Z kolei budowa sądu – czytamy – rozciągnięta pomiędzy ul. Francuską i Damrota, jest na etapie wylewania żelbetowych ścian. Już teraz widać ogrom budowli. W środkowej części robotnicy stawiają właśnie szalunki pod najwyższą, piątą kondygnację. W sumie budynek będzie mieć ich sześć, jedną częściowo w ziemi. Na budowie dzięki zaawansowanym technologiom nie ma niepotrzebnych rusztowań. Każde piętro wyrasta szybko z form szalunków, które ustawiane są na już gotowych ścianach. Budynek jest rozcięty na pół, pomiędzy dwoma wejściami biegnie jakby wewnętrzna ulica. Wkrótce ma zostać przykryta dachem w konstrukcji drewna klejonego. Na poziomie parteru będzie więc długi hol, który umożliwi przejście z Damrota na Francuską. Na jego dachu powstanie zielony ogród widoczny z wyższych kondygnacji. Z holu trzy klatki schodowe poprowadzą interesantów po piętrach i do 54 sal rozpraw. Przeszklone klatki staną w środku atrium, dwie skrajne odetną wewnętrzny dziedziniec budynku od zgiełku ulicy. Budynek ma być oddany do użytku w 2008 roku. Zamyka południową część śródmieścia i będzie chyba ostatnim obiektem użyteczności publicznej, który tutaj powstanie. Dalej jest już autostrada A4.

Więcej w "Gazecie"

Źródło: Tomasz Malkowski, "Gazeta Wyborcza", 4.09.2006 | 2006-09-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemmieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Świdnickidomy na sprzedaż powiat Kolbudydomy na sprzedaż gmina Urszulinlokale użytkowe na wynajem gmina Gościnomieszkania na wynajem w Adamowiedomy na wynajem w Antoniówcemieszkania na sprzedaż w Wierzbicy

Deweloperzy

);