Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W grudniu ceny były o 8,6 proc. wyższe niż rok wcześniej

Anna Sadkowska-Rojek | 2022-01-10

W grudniu ceny były o 8,6 proc. wyższe niż rok wcześniej
Jak wskazują eksperci, szczyt inflacji wciąż jeszcze przed nami.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane oparte o szybki szacunek wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Z przedstawionego raportu wynika, że w grudniu odnotowano wzrost cen na poziomie 8,6 proc. rok do roku.

Jak wskazuje GUS w najnowszym raporcie, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. były znacząco wyższe nie tylko od wyników zanotowanych w grudniu 2020 r., ale także od cen zarejestrowanych w listopadzie 2021 r. Ceny w ostatnim miesiącu minionego roku wzrosły bowiem o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca. Z kolei wyniki zarejestrowane począwszy od stycznia aż do grudnia 2021 r. były wyższe o 5,1 proc. niż te odnotowane w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najnowsze dane GUS wskazują na znaczne odchylenie od celu inflacyjnego określonego na poziomie 2,5 proc.

 

Rekordowy grudniowy wzrost cen żywności

W grudniu 2021 r. ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe niż przed rokiem o 8,6 proc. Z kolei w porównaniu do listopada 2021 r. wzrost osiągnął poziom 2,1 proc. – zdaniem analityków banku Pekao to, jak na grudzień, zdecydowany rekord. Rok 2021 w porównaniu do okresu od stycznia do grudnia 2020 r. przyniósł podwyżkę cen tych towarów o 3,2 proc.

Nośniki energii zdrożały w grudniu ub. r. o 14,3 proc. rok do roku oraz 0,8 proc. miesiąc do miesiąca. W perspektywie wszystkich 12 miesięcy minionego roku wzrost cen osiągnął natomiast poziom 7,1 proc.

Najbardziej, w porównaniu do odczytów z grudnia 2020 r., zdrożały w grudniu ub. r. paliwa do prywatnych środków transportu. Odnotowano bowiem podwyżkę aż o 32,9 proc. W porównaniu do listopada 2021 r. także, pomimo obniżki akcyzy, odnotowano wzrost, choć nie był on aż tak spektakularny – jedynie 0,2 proc. W ciągu wszystkich 12 miesięcy, w porównaniu do analogicznego przedziału czasowego rok wcześniej, zarejestrowano wzrost cen paliw o 22,1 proc.

 

Szczyt inflacji jeszcze przed nami

Jak wskazują eksperci, szczyt inflacji prawdopodobnie wciąż jeszcze przed nami. Takie wnioski przedstawili analitycy banku Pekao na Twitterze. Jak wskazali eksperci, tarcze antyinflacyjne w najbliższych miesiącach wygładzą tą ścieżkę.

Ostatni miesiąc 2021 r. przyniósł dynamiczny wzrost cen żywności (8,6 proc. r/r) oraz wyhamowanie wzrostów cen nośników energii i paliw. Ostateczne dane poznamy w piątek. Nie można wykluczyć niewielkiej rewizji w dół w przypadku cen paliw, które obniżyły się po 20 grudnia za sprawą niższych stawek akcyzy. W efekcie główny odczyt grudniowej inflacji CPI może zostać skorygowany do 8,5 proc. r/r – wskazują natomiast eksperci ING Banku Śląskiego.

Jak dodają, zapowiadana przez rząd Tarcza Antyinflacyjna 2.0 spłaszczy nieco przebieg ścieżki inflacji w br., jednocześnie wydłużając okres podwyższonej inflacji. 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdziałki na sprzedażkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Krakowskidomy na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskimieszkania na wynajem gmina Belsk Dużymieszkania na wynajem gmina Włodawadomy na wynajem w Koreamieszkania na sprzedaż w Łętowniimieszkania na wynajem w Trzebawie

Deweloperzy

);