Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Użytkowanie wieczyste ma być zastąpione przez prawo własności

2007-09-07

Użytkowanie wieczyste ma być zastąpione przez prawo własności

Sejmowa komisja Solidarne Państwo zajęła się rządowym projektem ustawy o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Sejmowa komisja Solidarne Państwo zajęła się rządowym projektem ustawy o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – informuje „Gazeta Prawna".

Jak czytamy, projekt ten wprowadza ułatwienia w przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przewiduje bowiem przyznanie obowiązkowych bonifikat dla określonej grupy użytkowników, którzy chcą dokonać przekształcenia. W projekcie przewidziano trzy przypadki takiej obowiązkowej bonifikaty. Na 85-proc. zniżkę w opłatach mogliby liczyć użytkownicy wieczyści, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekraczał 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce za ostatnie półrocze poprzedzające rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia – podaje „Gazeta Prawna”. Bonifikata ta byłaby przyznawana wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego. Bonifikatę 50 proc. od opłaty otrzymaliby natomiast ci użytkownicy wieczyści, którzy prawo użytkowania wieczystego uzyskali przed 5 grudnia 1990 r. Bonifikaty w opłatach mają być przyznawane również tym osobom, które chcą stać się właścicielami nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. W takiej sytuacji mogliby oni liczyć na 50-proc. bonifikatę.

Projekt ustawy przewiduje także ułatwienia w spłacie należności za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – czytamy dalej. – Osoby, których nie stać na spłatę należności, od razu mogłyby ubiegać się o jej rozłożenie na raty. Mają one jedynie wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego organu. Po jego złożeniu mogłyby liczyć na raty płatne przez okres nie krótszy niż 10 i nie dłuższy niż 20 lat. Jednocześnie raty te mają być nisko oprocentowane - równe stopie redyskonta weksli stosowanej przez Bank Narodowy.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej".

Źródło: „Gazeta Prawna" 4.09.2007 | 2007-09-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Chełmmieszkania na wynajem powiat Piskimieszkania na sprzedaż gmina Lubaczówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Marciszówmieszkania na sprzedaż w Lisowicachmieszkania na sprzedaż w Honiatyczkachmieszkania na wynajem w Chmielewie

Deweloperzy

);