Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Umowa deweloperska z zasadami

2008-03-05

Umowa deweloperska z zasadami

Deweloperzy sami zaproponowali swoim klientom znacznie dla nich korzystniejsze warunki umów. Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił „Katalog zasad umowy deweloperskiej".

Deweloperzy sami zaproponowali swoim klientom znacznie dla nich korzystniejsze warunki umów. Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił „Katalog zasad umowy deweloperskiej" – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Jeszcze kilka miesięcy temu większość deweloperów rozmawiała ze swoimi klientami z pozycji siły, co potwierdził raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Klient, który chciał kupić mieszkanie, w praktyce pozbawiony był możliwości negocjacji – przypomina dziennik. Obojętnie, czy chodziło o cenę lokalu, jego wykończenie, wysokość kar umownych czy formę umowy. Jednak to już historia.

Jak donosi Gazeta, Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił we wtorek 4 marca „Katalog zasad umowy deweloperskiej". Zawiera on rozwiązania korzystne dla klientów tych firm. Deweloperzy nie mogą np. odmówić klientom zawarcia umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. A dodajmy, że tylko taka umowa gwarantuje im, że staną się właścicielami mieszkań Klient ma więcej możliwości wycofania się z inwestycji bez konsekwencji w postaci kary, np. jeśli powierzchnia mieszkania różni się od zapisanej w umowie o więcej niż 2 proc., deweloper zastosował inną technologię lub materiały, niż się zobowiązał, cena wzrosła o ponad 10 proc. w stosunku do planowanej. . Deweloper musi określić także ewentualne przyczyny wzrostu ceny, np. wzrost VAT, waloryzacja kosztów inwestycji (sposób waloryzacji tylko w oparciu o powszechnie dostępne wskaźniki, np. GUS i Sekocenbud).

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń poinformował wczoraj, że założenia do ustawy o ochronie nabywców w umowach o nabyciu nieruchomości powstaną najpewniej do wakacji – dodaje dziennik. W pracach nad jej projektem ma uczestniczyć UOKiK.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 04.03.2008 | 2008-03-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Aleksandrowskilokale użytkowe na wynajem powiat leskimieszkania na sprzedaż gmina M. Legnicadomy na sprzedaż gmina Zębowicedomy na sprzedaż w Jackowiemieszkania na sprzedaż w Zdziwoju Starymmieszkania na wynajem w Młynkach

Deweloperzy

);