Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Tylko klauzule waloryzacyjne pomogą przedsiębiorcom

2007-10-04

Tylko klauzule waloryzacyjne pomogą przedsiębiorcom

Klauzule waloryzacyjne chronią firmy przed skutkami wzrostu cen. Zamawiający powołują się jednak na sprzeczności w przepisach i nie chcą wprowadzać tych klauzul do umów o roboty budowlane.

Klauzule waloryzacyjne chronią firmy przed skutkami wzrostu cen – przypomina „Gazeta Prawna”. Zamawiający powołują się jednak na sprzeczności w przepisach i nie chcą wprowadzać tych klauzul do umów o roboty budowlane.

Z racji tego, że w umowach jest zwykle przewidziany ryczałt, odpowiedzialność za wzrost czynników produkcji spoczywa na firmie wykonawczej – czytamy dalej.

Według opinii Urzędu Zamówień Publicznych zamawiający mogą przewidzieć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zastosowanie w umowie klauzul waloryzacyjnych – podaje „Gazeta Prawna”. Po uwzględnieniu przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wartość świadczenia pieniężnego może zostać określona według innego niż pieniądz miernika wartości, strony mogą postanowić, licząc się ze wzrostem cen, że wartość świadczenia zostanie określona w relacji do innego niż pieniądz polski miernika wartości (a więc złota, waluty obcej, określonej grupy dóbr konsumpcyjnych, określonej grupy materiałów).

Jednak art. 85 ust. 1 ustawy o finansach publicznych przewiduje, że jednostki sektora finansów publicznych, z wyjątkiem Skarbu Państwa, nie mogą zaciągać zobowiązań finansowych, których wartość należna do zapłaty w dniu wymagalności, wyrażona w złotych, nie została ustalona w dniu transakcji – zauważa dziennik.

Praktyka potwierdza, że bez klauzul waloryzacyjnych udzielanie zamówień jest trudne, a czasami niemożliwe, gdyż firmy nie chcą brać na siebie całości ryzyka inwestycji – przyznaje rozmówca „Gazety Prawnej" Grzegorz Herc z Kancelarii.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Ewa Grączewska-Ivanova, „Gazeta Prawna” 4.10.2007 | 2007-10-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażkamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Sokólskimieszkania na wynajem powiat M. Bydgoszczmieszkania na wynajem gmina Tłuchowolokale użytkowe na wynajem gmina Chrzypsko Wielkiedomy na sprzedaż w Jasioncedomy na sprzedaż w Klekotowiemieszkania na sprzedaż w Nowej Wsi

Deweloperzy

);