Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Tylko klauzule waloryzacyjne pomogą przedsiębiorcom

2007-10-04

Tylko klauzule waloryzacyjne pomogą przedsiębiorcom

Klauzule waloryzacyjne chronią firmy przed skutkami wzrostu cen. Zamawiający powołują się jednak na sprzeczności w przepisach i nie chcą wprowadzać tych klauzul do umów o roboty budowlane.

Klauzule waloryzacyjne chronią firmy przed skutkami wzrostu cen – przypomina „Gazeta Prawna”. Zamawiający powołują się jednak na sprzeczności w przepisach i nie chcą wprowadzać tych klauzul do umów o roboty budowlane.

Z racji tego, że w umowach jest zwykle przewidziany ryczałt, odpowiedzialność za wzrost czynników produkcji spoczywa na firmie wykonawczej – czytamy dalej.

Według opinii Urzędu Zamówień Publicznych zamawiający mogą przewidzieć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zastosowanie w umowie klauzul waloryzacyjnych – podaje „Gazeta Prawna”. Po uwzględnieniu przepisów kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi wartość świadczenia pieniężnego może zostać określona według innego niż pieniądz miernika wartości, strony mogą postanowić, licząc się ze wzrostem cen, że wartość świadczenia zostanie określona w relacji do innego niż pieniądz polski miernika wartości (a więc złota, waluty obcej, określonej grupy dóbr konsumpcyjnych, określonej grupy materiałów).

Jednak art. 85 ust. 1 ustawy o finansach publicznych przewiduje, że jednostki sektora finansów publicznych, z wyjątkiem Skarbu Państwa, nie mogą zaciągać zobowiązań finansowych, których wartość należna do zapłaty w dniu wymagalności, wyrażona w złotych, nie została ustalona w dniu transakcji – zauważa dziennik.

Praktyka potwierdza, że bez klauzul waloryzacyjnych udzielanie zamówień jest trudne, a czasami niemożliwe, gdyż firmy nie chcą brać na siebie całości ryzyka inwestycji – przyznaje rozmówca „Gazety Prawnej" Grzegorz Herc z Kancelarii.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej".

Źródło: Ewa Grączewska-Ivanova, „Gazeta Prawna” 4.10.2007 | 2007-10-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianędomy na wynajem powiat M. Elblągmieszkania na wynajem powiat Żnińskilokale użytkowe na wynajem gmina Czernichówmieszkania na sprzedaż gmina Łysomicedomy na wynajem w Przewodowo-Parcelachdomy na sprzedaż w Kraśniku Górnymmieszkania na sprzedaż w Pieczyskach

Deweloperzy

);