Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Trzeba się pospieszyć z kredytem

2006-06-28

Trzeba się pospieszyć z kredytem

Aby odliczyć odsetki od kredytu mieszkaniowego, trzeba go wziąć do końca 2006 roku. Planowana likwidacja ulgi odsetkowej zwiększy zainteresowanie zakupem mieszkań. Popyt na kredyty może wydłużyć czas oczekiwania na decyzje kredytowe banków.

Aby odliczyć odsetki od kredytu mieszkaniowego, trzeba go wziąć do końca 2006 roku. Planowana likwidacja ulgi odsetkowej zwiększy zainteresowanie zakupem mieszkań. Popyt na kredyty może wydłużyć czas oczekiwania na decyzje kredytowe banków – wynika z analizy przeprowadzonej przez „Gazetę Prawną”.

Zaakceptowany przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada likwidację ulgi odsetkowej, która miała być rekompensatą za pozbawienie podatników starych ulg mieszkaniowych. Ulga odsetkowa, choć mniej korzystna, bo pozwala jedynie na odliczenie wydatków na spłatę odsetek, a nie kosztów całej inwestycji mieszkaniowej, i tak szybko zaczęła się cieszyć zainteresowaniem podatników. Niestety jej żywot okazał się bardzo krótki. W uzasadnieniu do projektu MF wyjaśnia, że likwidację ulgi odsetkowej wymuszają na Polsce regulacje unijne.

Wprowadzona od 1 stycznia 2002 r. możliwość odliczania odsetek ma zniknąć z ustawy z początkiem 2007 roku – czytamy dalej. Nie oznacza to jednak, że ulga w ogóle zniknie z podatkowego krajobrazu. (...) Zgodnie z przepisem przejściowym każdy, komu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt czy pożyczka mieszkaniowa, nadal będzie korzystał z odliczenia. Uprawnienie to będzie przysługiwało do upływu terminu spłaty określonego w umowie, nie dłużej jednak niż do końca 2027 roku.

Regulacja taka zmobilizuje rzesze podatników do inwestycji mieszkaniowych na kredyt – przewiduje dziennik. Pamiętamy niedawny boom na rynku remontowym. Ostatnie pół roku obowiązywania ulgi remontowej to czas pośpiesznych wydatków. Na koniec 2005 roku ekipy remontowe i handlowcy przeżyli istne oblężenie. (...) W przypadku ulgi odsetkowej będzie podobnie. Jednak podatnicy, którzy chcą zagwarantować sobie prawo do ulgi, nie powinni czekać na ostatnią chwilę. Żeby skorzystać z ulgi remontowej, wystarczy odpowiedni zakup udokumentowany fakturą VAT. Wystawienie faktury trwa kilka minut. Tymczasem żeby skorzystać z ulgi odsetkowej, trzeba zaciągnąć kredyt, a to jest już proces złożony i nawet w zaprzyjaźnionym banku może potrwać. Duży ruch na rynku mieszkań może też znacznie utrudnić szybkie znalezienie odpowiedniego lokum.

Więcej informacji w dzisiejszej „Gazecie Prawnej”.

Źródło: Aleksandra Tarka, „Gazeta Prawna” 28.06.2006 | 2006-06-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemmieszkania na sprzedażkamienice na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Cieszyńskimieszkania na sprzedaż powiat Radomszczańskidomy na sprzedaż gmina Paprotnialokale użytkowe na wynajem gmina Głogówekdomy na sprzedaż w Chrościniedomy na wynajem w Rzędowicachmieszkania na wynajem w Pawłowie

Deweloperzy

);