Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – terminy coraz bardziej odległe

Anna Panikowska-Filipek | 2022-08-10

Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – terminy coraz bardziej odległe
Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – terminy coraz bardziej odległe

Mimo że koszty budowy domu rosną, ruch w branży jest bardzo duży. Skutkuje to problemami ze znalezieniem dobrej ekipy budowlanej. W ubiegłym roku czas oczekiwania na wolny termin u specjalistów wynosił nawet 6 miesięcy.

Każdy, kto budował dom, wie, że sprawdzona ekipa budowla to już połowa sukcesu. Niestety, okazuje się, że obecnie dostępność tego typu usług jest bardzo mała, co może znacząco wydłużać czas budowy.

Co wpływa na wybór ekipy budowlanej?

Z Raportu o budowie domów z 2021 roku wynika, że większość – aż 49 proc. osób - decyduje się na wynajęcie konkretnej ekipy w oparciu o referencje poprzednich klientów. 
 
Na kolejnych miejscach znalazły się cena (43 proc.), dobre wrażenie zrobione podczas bezpośredniego kontaktu (41 proc.) oraz polecenie znajomych (39 proc.).
Nieco mniej istotne okazały się dostępność w oczekiwanym terminie, opinie w internecie czy wcześniejsza współpraca z daną firmą.
 
Okazuje się również, że wiele osób (aż 80 proc.) postanawia samodzielnie wykonać część mniej wymagających prac. Najczęściej należą do nich wnoszenie mebli (co deklaruje aż 78 proc. ankietowanych), malowanie (72 proc.) oraz położenie parkietu lub paneli (52 proc.). Rzadziej montaż armatury, ułożenie glazury lub terakoty czy kafelkowanie. Tylko 16 proc. badanych deklaruje samodzielny montaż okien lub drzwi, natomiast zaledwie 13 proc. zdecydowało się zająć tynkowaniem. 

Jaki jest czas oczekiwania na tego typu usługi?

Okazuje się, że na dobrą ekipę budowlaną trzeba czekać kilka miesięcy. Deklarowany czas w przypadku największej grupy ankietowanych (27 proc.) wynosił od 2 do 6 miesięcy. 9 proc. osób czekało na dostępność firmy budowlanej ponad pół roku, natomiast w przypadku 20 proc. ten czas wynosił od 1 do 2 miesięcy. 
 
Tylko 10 proc. udało się znaleźć ekipę w ciągu 1-2 tygodni. Obecnie dużym problemem jest nie tylko spora ilość nowopowstających budów, ale również zmniejszona podaż. Wiele firm straciło część ukraińskich pracowników z powodu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.
 

Ciekawy jest również fakt, że tylko 30 proc. osób korzystało z usług jednego wykonawcy podczas budowy domu. Pozostali decydowali się na zatrudnienie kilku osobnych ekip. 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianękamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Oleskilokale użytkowe na wynajem powiat Bialskidomy na wynajem gmina Krynicemieszkania na sprzedaż gmina Lubaczówmieszkania na sprzedaż w Leśna Janiadomy na sprzedaż w Wymysłowiemieszkania na wynajem w Kadłubiska

Deweloperzy

);