Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Tańszy obrót nieruchomościami

2006-08-23

Tańszy obrót nieruchomościami

Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa, poprzez nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami chce zwiększyć obrót gruntami i mieszkaniami. Właściciele nieruchomości szybciej i taniej podzielą swoje grunty, a zwrot bonifikaty gminie przy sprzedaży gruntów i mieszkań nie będzie obowiązkowy.

Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa, poprzez nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami chce zwiększyć obrót gruntami i mieszkaniami. Właściciele nieruchomości szybciej i taniej podzielą swoje grunty, a zwrot bonifikaty gminie przy sprzedaży gruntów i mieszkań nie będzie obowiązkowy – informuje „Gazeta Prawna”. Ministerstwo Budownictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.). Nowe przepisy mają znieść obowiązek zwrotu bonifikaty udzielonej przy zakupie nieruchomości nabywanych od gminy i skarbu państwa. Do tej pory osoby, które otrzymywały zniżkę przy kupnie działki lub lokalu, nie mogły ich odsprzedawać przez dziesięć lat od dnia nabycia, a w przypadku lokali – przez pięć lat. Gdyby chciały to zrobić – musiały się liczyć z utratą bonifikaty, czyli kwoty odpowiadającej nawet 90 proc. wartości rynkowej mieszkania lub działki.

W projekcie zaproponowano, aby w szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda czy rada gminy mogli odstąpić od żądania jej zwrotu – pisze dzienik. Przykładowo taka zgoda mogłaby być wyrażona, gdy pieniądze ze sprzedaży lokalu zostaną przeznaczone na zakup większego mieszkania. Ministerstwo Budownictwa proponuje jednocześnie wprowadzenie pewnych ograniczeń przy zbywaniu tego typu nieruchomości. Pięcio- lub dziesięcioletnie ograniczenia nie obowiązują w przypadku odsprzedaży osobie bliskiej. Teraz osoby te, jeśli nabyły np. od rodzica mieszkanie, mogły w ten sposób obejść prawo i nie przestrzegać ustawowych terminów. Według projektu – będą one musiały zwrócić bonifikatę, którą otrzymał poprzedni właściciel.

Jak pisze „Gazeta Prawna”, nowelizacja zakłada także znaczne uproszczenia podziałów nieruchomości. Ponieważ wiele gmin nie uchwaliło jeszcze planów zagospodarowania przestrzennego, ministerstwo postanowiło skrócić czas oczekiwania na podział. Jeżeli prace nad uchwaleniem planu będą zaawansowane, to postępowanie o podziale nieruchomości może być zawieszone maksymalnie na 6 miesięcy, a nie jak jest to dzisiaj na 12 miesięcy.

Projekt rządowy proponuje także obniżenie kosztów postępowania w sprawie podziałów nieruchomości. Ma to nastąpić poprzez rezygnację z załączania do wniosku o podział nieruchomości wyrysu z katastru nieruchomości, którego koszt wynosi obecnie 120 zł. Obywatele poniosą także niższe koszty opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości. Ma ona wynosić maksymalnie 30 proc. różnicy wartości nieruchomości po podziale oraz przed podziałem. Obecnie wysokość tej opłaty może wynosić nawet 50 proc.

Źródło: „Gazeta Prawna”, 23.08.2006 | 2006-08-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Wrocławlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kłodzkimieszkania na sprzedaż gmina Włodawadomy na sprzedaż gmina Knyszyndomy na sprzedaż w Bożej Wolimieszkania na wynajem w Grabina Maładomy na sprzedaż w Ulinie Małej

Deweloperzy

);