Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Szybko rośnie wartość kredytów na zakup nieruchomości

2007-04-30

Szybko rośnie wartość kredytów na zakup nieruchomości

Banki są skłonne sfinansować już nawet 130 proc. wartości mieszkania, a maksymalny okres spłaty kredytów hipotecznych wydłużył się do 50 lat.

Jak pisze na swych łamach "Gazeta Prawna", banki są skłonne sfinansować już nawet 130 proc. wartości mieszkania, a maksymalny okres spłaty kredytów hipotecznych wydłużył się do 50 lat. Dostępność kredytów jest coraz większa, banki przyciągają coraz większe rzesze klientów. Tych samych, którzy jeszcze dwa, trzy lata temu nie mieli szans na kredyt z powodu braku wkładu własnego, niewystarczającej zdolności kredytowej lub nietypowych źródeł uzyskiwania dochodu. Dziś kredyt hipoteczny dostaną nawet ci, którzy uzyskują dochody nieregularnie. Część klientów dysponująca wkładem własnym lub osoby, które refinansują kredyt hipoteczny, mogą skorzystać z uproszczonej procedury, czyli przy minimum formalności - czytamy dalej. W niektórych przypadkach nie jest wymagane nawet zaświadczenie o zarobkach.

Mimo coraz atrakcyjniejszych ofert koszty kredytów nie będą już spadać - twierdzi dziennik. Nie należy spodziewać się utrzymania trendu polegającego na obniżaniu oprocentowania. Czas promocji cenowych się zakończył, a banki w pogoni za zdobywaniem rynku być może posunęły się nawet o krok za daleko i radzą sobie doskonale, rekompensując niskie marże przede wszystkim stosowaniem różnic kursowych przy przeliczaniu kredytów walutowych. Jak informuje "Gazeta Prawna", należy się w najbliższym czasie spodziewać takich działań banków, które będą promowały klienta przenoszącego do instytucji finansowej wszystkie swoje zobowiązania od konkurentów.

W ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost udziału kredytów złotówkowych w łącznej liczbie kredytów - czytamy. Jest to spowodowane dwoma podstawowymi czynnikami: wzrastającymi stopami procentowymi w Szwajcarii, a także wymogami stawianymi przez tzw. rekomendację S nadzoru bankowego przy liczeniu zdolności kredytowej, która powoduje, że klienci niemający zdolności we frankach szwajcarskich bardzo często mają ją w złotych. Doradcy finansowi podkreślają, że chociaż różnice w wielkości rat pomiędzy kredytami w złotych i we frankach zaczynają się zmniejszać, to jednak kredyt w szwajcarskiej walucie nadal pozostaje bardziej atrakcyjny cenowo. Niestety, klienci, którzy spłacają kredyt denominowany, mają tendencję do panicznego reagowania na każde wahnięcie kursu i dokonują przewalutowania w złym momencie. Dodatkowo w wielu bankach za wcześniejszą spłatę trzeba zapłacić prowizję, która sięga nawet 2,5 proc. wartości kredytu, co przy zadłużeniu rzędu kilkuset tysięcy złotych daje pokaźną kwotę. Banki często kuszą w promocjach brakiem opłat za podobne operacje (wcześniejsza spłata, przewalutowanie), ale jeśli te warunki nie są wpisane do umowy, lecz jedynie występują w tabeli opłat i prowizji, w każdej chwili mogą być zmienione. Warto więc nalegać, by jak najwięcej korzystnych dla klienta parametrów było zagwarantowanych w umowie z bankiem.

Źródło: "Gazeta Prawna", 30.04.2007 | 2007-04-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupienialokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Kwidzyńskidomy na wynajem powiat Sulęcińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Czerwonakdomy na wynajem gmina Platerówmieszkania na wynajem w Chliniedomy na wynajem w Lipiachdomy na sprzedaż w Studzieńcu

Deweloperzy

);