Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Szkodliwy podatek nieruchomościowy

2006-09-04

Szkodliwy podatek nieruchomościowy

Krajowa Izba Gospodarcza krytykuje rządowy projekt zmiany zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", od nowego roku opodatkowany ma być dochód ze sprzedaży i zamiany domu czy mieszkania, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu.

Krajowa Izba Gospodarcza krytykuje rządowy projekt zmiany zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", od nowego roku opodatkowany ma być dochód ze sprzedaży i zamiany domu czy mieszkania, czyli różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu. Teraz podatek płaci się od przychodu, czyli tak naprawdę od kwoty uzyskanej za daną nieruchomość. Zmienią się też stawki podatku - w miejsce 10-proc. podatku pojawi się podatek w wysokości 19 proc.

Zdaniem KIG rządową propozycję można uznać za celową tylko w sytuacji pozostawienia obecnie obowiązujących ulg podatkowych. Dziś sprzedaż nieruchomości po 5 latach od jej nabycia nie podlega opodatkowaniu. Ponadto obowiązuje przepis, który także podatnikowi sprzedającemu dom czy mieszkanie posiadane krócej niż pięć lat daje możliwość uniknięcia podatku. Wystarczy, że w ciągu dwóch lat wyda pieniądze uzyskane ze sprzedaży na inną nieruchomość. W roku 2007 te rozwiązania mają zniknąć.

Ten projekt jest niekorzystny dla rodzin, które będą chciały powiększyć swoje mieszkanie, sprzedając jedno i kupując drugie lokum. Stracą też firmy zwiększające powierzchnię działalności gospodarczej w celu powiększenia swojego potencjału - twierdzą przedsiębiorcy z KIG. Obecnie rządowy projekt czeka na rozpatrzenie przez sejmową komisję finansów publicznych.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 31.08.2006 | 2006-09-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemkamienice na zamianęinne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Otwockidomy na sprzedaż powiat Szczycieńskimieszkania na wynajem gmina Świdnicalokale użytkowe na sprzedaż gmina Nowy Targdomy na sprzedaż w Korczowejdomy na wynajem w Wełniniemieszkania na wynajem w Mniszewie

Deweloperzy

);