Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sytuacja na rynku powierzchni komercyjnych

2005-08-24

Sytuacja na rynku powierzchni komercyjnych

Jak to często zdarza się na rynku, podaż nie nadąża za zmianami popytu.

Powierzchnie biurowe
Jak to często zdarza się na rynku, podaż nie nadąża za zmianami popytu. Jedynie 1 400 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej uzupełniło ofertę rynkową w 2004 r. Również pierwsze półrocze 2005 r. nie przyniosło zdecydowanej poprawy sytuacji. Głównie kompleks biurowy Buma w kolejnych miesiącach dostarczał na rynek nowe powierzchnie biurowe. Na koniec 2006 r. planuje się oddanie wielofunkcyjnego centrum o nazwie Nowe Miasto. Inwestycja realizowana przez ECE dostarczy powierzchni handlowej oraz 10 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A. Na przyszły rok przewiduje się również ukończenie budowy Centrum Biurowego Olsza. Systematycznie powierzchnie będą oddawać również GTC i Buma. Szacuje się, że do końca 2006 r. w Krakowie przybędzie około 30 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.
Popyt jest skierowany przede wszystkim na przystosowane do celów biurowych, prestiżowo położone staromiejskie kamienice. Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe od kilku lat utrzymywał się na niskim poziomie, o czym świadczył 18 – 20 proc. współczynnik powierzchni niewynajętych. Na przełomie lat 2004 i 2005 oraz w pierwszej połowie 2005 r. zaobserwowano wyraźne ożywienie i obecnie trudno znaleźć w Krakowie powierzchnię biurową o wysokim standardzie. Największy popyt obserwuje się na powierzchnie, w których czynsz nie przekracza 10 EUR/m kw. Najczęściej poszukiwane powierzchnie to 200 – 400 m kw. oraz powyżej 1500 m kw.
Obecnie czynsze w nowoczesnych budynkach biurowych ustabilizowały się i kształtują się w granicach 9 – 15 EUR/m kw. Ze względu na obecną relację podaż-popyt w ostatnich kilku miesiącach można mówić o zauważalnym wzroście czynszów i można prognozować, że ta tendencja utrzyma się do końca bieżącego roku.

Powierzchnie handlowe
Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej na krakowskim rynku wynosi 293 tys. m kw. i dotyczy głównie lokalizacji poza ścisłym centrum miasta. Obecnie większość powierzchni handlowej w najbardziej popularnych centrach jest wynajęta w 100 proc. Największym wydarzeniem na rynku powierzchni handlowych w minionym półroczu było oddanie do użytku Galerii Kazimierz. W tym obiekcie powierzchnia przeznaczona dla sprzedaży zajmuje ponad 38 tys. m kw., a wartość inwestycji osiągnęła poziom 70 mln EUR. Szacuje się, że już w pierwszych dniach kwietnia galerię odwiedził milionowy klient. Tuż poza granicami administracyjnymi miasta Krakowa powstał kolejny sklep typu DIY – Leroy Merlin. Trzeci już sklep w Krakowie otwarła Castorama.
Jedną z największych w mieście, oprócz inwestycji zrealizowanej przez GTC, jest Nowe Miasto – inwestycja o powierzchni 80 tys. m kw., która zostanie ukończona na jesień 2006 r. Nowe Miasto jest zlokalizowane bardzo blisko historycznej części Krakowa Starego Miasta i w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Na powierzchni 6 ha powstaną powierzchnie handlowe, rozrywkowe, multiplex, restauracje oraz punkty usługowe. W pierwszym etapie przedsięwzięcia powstaną budynki o powierzchni 120 tys. m kw. Część handlowa i usługowa zajmie 56 tys. m kw., kino i galerie – 10 tys. m kw., gastronomia – 4 tys. m kw., a biura 10 tys. m kw. Łącznie z ciągami pieszymi i komunikacyjnymi największa część inwestycji, czyli Galeria Krakowska, zajmie 90 tys. m kw.
W latach 2001–2003 średnie czynsze za nowoczesną powierzchnię handlową były stabilne, oscylując w granicach 40 EUR/m kw., by w 2004 r. ukształtować się na poziomie 20–30 EUR/m kw. Taka wysokość czynszów utrzymała się w pierwszej połowie 2005 r. Pojawienie się nowych powierzchni powinno spowodować leki spadek stawek czynszowych w już istniejących obiektach.

Łukasz Wysocki – Ober Haus

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 16/2005 | 2005-08-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na sprzedażkamienice do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kutnowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Przemyskimieszkania na sprzedaż gmina Wręczyca Wielkadomy na sprzedaż gmina Słopnicemieszkania na sprzedaż w Bugaj Radoszewickidomy na wynajem w Dolnikumieszkania na wynajem w Horodniance

Deweloperzy

);