Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Stołeczny rynek nieruchomości pod znakiem zapytania

Magdalena Hojniak | 2019-02-13

Stołeczny rynek nieruchomości pod znakiem zapytania
Maleją mieszkania w stolicy

W Warszawie liczba mieszkań zwiększyła się o kilkanaście procent. Ten rok może przynieść zmiany.

Stołeczny rynek nieruchomości – zarówno mieszkaniowych, jak i komercyjnych – otwiera czołówkę miast, w których buduje się najwięcej. Tutejsze ceny również należą do najwyższych w Polsce. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że w 2018 r. w samej Warszawie przybyło o ponad 14 proc. więcej mieszkań niż w roku poprzedzającym. W skali województwa przyrost ukształtował się w granicach 9,5 proc. Zastanawiając się nad perspektywami, warto przyjrzeć się statystykom mówiącym o planach deweloperów. Jak się okazuje, chęć wybudowania nowych inwestycji w 2018 r. wyrażono dla 25010 mieszkań, czyli tylko o 3,9 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym województwie liczba zgłoszeń z projektem lub wydanych pozwoleń spadła o 0,4 proc.

Porównując liczbę oddanych do użytkowania mieszkań z danymi mówiącymi o tym, ile lokali pozostaje w budowie, można zauważyć, że wyniki są do siebie zbliżone. W samej Warszawie prace budowlane trwają dla 24245 lokali – natomiast w 2018 r. udostępniono 23216. Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie z realizowanych obecnie przedsięwzięć trafi w tym roku do nabywców, a to oznacza, że w 2019 r. do użytkowania może zostać przekazana mniejsza liczba mieszkań niż w ubiegłym roku.

Oprócz rosnących cen nabywców martwić może również wciąż malejąca powierzchnia lokali. W 2018 r. oddany średni metraż był o 2,9 mkw. mniejszy niż rok wcześniej. Poza stolicą wielkość mieszkania spadła aż o 5,2 mkw.
 

Źródło: KRN.pl | 2019-02-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (3)

pawka ⋅ 20-02-2019 | 17:32

to nie tak... niektórzy geniusze wpadli na pomysł budowy mikroapartamentów które z założenia maja być wynajmowane i jeżeli na rynku pojawiło się 5 takich inwestycji które liczą łącznie powiedzmy 1000 "mieszkań" wielkości nie więcej niż 20 mkw to średnia wielkość mieszkania dla całego miasta mocno jest zaniżana.

Tindzio ⋅ 19-02-2019 | 13:44

Martwi to bo Polacy będą się gnieździć w klitkach jak Japończycy. Martwi bo małe mieszkania są po prostu brzydsze i mniej atrakcyjne. To nory. Duże to klasa premium, można je pięknie zaaranżować, żyje się na odpowiednim poziomie. W małym człowiek jest jak mysz.

Monika ⋅ 18-02-2019 | 12:02

Ludzie wolą mniejsze lokale, bo wielu przyjeżdża do Warszawy na studia lub za pracą. Nie od razu myśli się o dużej rodzinie, a z czasem kupione małe mieszkanie można przecież wynająć a samemu kupić coś większego. Moja córka przeniosła się w zeszłym roku do Warszawy na studia i też kupiliśmy jej małe mieszkanie od Robyga. Nie wiem, czemu ma to być powód do zmartwień.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

NY Residence, lokal usługowy
START CITY
Nowa 5 dzielnica - lokale...
Sand Hotel ****

NY Residence, lokal usługowy

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Nowa 5 dzielnica - lokale...

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniainne nieruchomości do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy na sprzedaż powiat Wielickimieszkania na wynajem powiat Przasnyskidomy na sprzedaż gmina Grodziskmieszkania na wynajem gmina Wojniczmieszkania na sprzedaż w Bielanach Wrocławskichmieszkania na sprzedaż w Zawałachmieszkania na sprzedaż w Brzezince

Deweloperzy

);