Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Stan budownictwa mieszkaniowego w pierwszym półroczu 2020 r.

Anna Panikowska-Filipek | 2020-09-15

Stan budownictwa mieszkaniowego w pierwszym półroczu 2020 r.
W I półroczu br. oddano 3 proc. więcej mieszkań niż w 2019 r.

GUS: W pierwszym półroczu 2020 roku oddano do użytku więcej nowych mieszkań niż przed rokiem.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym okresie właścicielom przekazano 97 345 nowych lokali mieszkalnych, czyli o 2 869 (3 proc.) więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Ich łączna powierzchnia wyniosła 8 649 400 mkw. – tutaj odnotowano wzrost o 140 200 czyli 1,6 proc.

 

Przeciętna powierzchnia użytkowa nowego mieszkania

Średnia wielkość mieszkań to 88,9 mkw. Widać tu duże zróżnicowanie pod względem sposobu zabudowy – lokale znajdujące się w domach jednorodzinnych były znacznie większe (ich średnia powierzchnia to 132,8 mkw.) niż te w zabudowie wielorodzinnej (ok. 52,5 mkw.). Znaczenie miał również sposób użytkowania lokali. Te, które nabyto z zamiarem samodzielnego wykorzystywania miały największy metraż, nieco mniejsze okazywały się przeznaczone na wynajem, natomiast najmniejsze te pełniące funkcje społeczne, czyli lokale komunalne, socjalne, zakładowe itp.

 

Najwięcej nowych mieszkań na Mazowszu

W ujęciu ogólnopolskim najwięcej mieszkań wybudowano na Mazowszu, które stanowiło prawie 19 proc. wartości krajowej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, natomiast najmniej w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i opolskim. Wskaźnik natężenia budownictwa w naszym kraju w pierwszym półroczu bieżącego roku wyniósł 2,5. Wyraża się go za pomocą liczby mieszkań oddanych do użytku w przeliczeniu na 1000 osób. Średni czas trwania budowy to 38,4 miesiąca, czyli o miesiąc krócej niż w zeszłym roku.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja w przypadku lokali, których budowę dopiero planowano lub rozpoczęto. Tutaj według danych GUS-u można było zaobserwować spadki w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r. Liczba nowych budów spadła o 13,4 proc. (15 427 mieszkań) natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowę o 5,6 proc. (7 267 mieszkań mniej). 

Źródło: KRN.pl | 2020-09-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Chorzówdomy na wynajem powiat Tczewskimieszkania na sprzedaż gmina M. Świętochłowicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Mikstatdomy na wynajem w Nowej Suchejdomy na sprzedaż w Majdanachmieszkania na sprzedaż w Brwilnie

Deweloperzy

);