Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Średnia zdolność kredytowa wystarcza…, ale na zakup małego mieszkania

IzaBella Skalna | 2023-05-18

Średnia zdolność kredytowa wystarcza…, ale na zakup małego mieszkania
Średnia zdolność kredytowa wystarcza…, ale na zakup małego mieszkania

Zdolność kredytowa Polaków stopniowo rośnie. To dobra wiadomość, tylko co z tego, skoro przeciętny Kowalski kredytem sfinansuje co najwyżej kawalerkę lub małe, 2-pokojowe mieszkanie.

Na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić, kupując z rynku wtórnego?

 

Uwzględniając zdolność kredytową poszczególnych grup kredytobiorców, okazuje się, że w I kwartale bieżącego roku najmniej korzystnie klaruje się sytuacja rodzin z dziećmi. Dla przykładu para, która łącznie uzyskuje 8000 zł netto, z banku otrzyma środki uniemożliwiające zakup maleńkiego lokum. Nawet jeśli wpłaci ona 10 proc. wkładu własne, to w stolicy kupi zaledwie 20 kilka metrów kwadratowych. To zdecydowanie za mało, aby można było żyć komfortowo tym bardziej z dziećmi. Najlepiej będzie się opłacało nabyć nieruchomość w Łodzi – tu kupimy mieszkanie o powierzchni 50 mkw., choć i taki metraż może być niewystarczający w przypadku wielodzietnej rodziny.

W podobnej sytuacji są single z dochodem 5000 zł na rękę. W największych miastach Polski zdolność kredytowa pozwoli im na zakup mieszkania do 30 mkw. 36-metrowy lokal uda się kupić w Poznaniu, a 46 mkw. w Łodzi. Z aktualnych statystyk wynika, że para bez dzieci ma obecnie najlepsze możliwości. Z tym że w Warszawie będzie to maksymalnie 37 mkw.

Na taki obrót zdarzeń wpływ mają rosnące ceny mieszkań. Zmiany są dosyć wyraźnie widoczne we Wrocławiu, gdzie nieruchomości z rynku wtórnego w ciągu roku wzrosły o 15 proc. W związku z powyższym para bez dzieci może sobie pozwolić na mieszkanie mniejsze o 14 mkw. niż przed rokiem, z kolei singiel o 7 mkw. Jest raczej mało prawdopodobne, aby któraś ze wskazanych grup klientów mogła teraz kupić mieszkanie większe powierzchniowo niż 12 miesięcy temu.

 

Mieszkanie od dewelopera również kupimy mniejsze niż przed rokiem

 

Według analiz przeciętne gospodarstwo domowe w I kwartale 2023 roku stać było na zakup mniejszego mieszkania z rynku pierwotnego niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

- Przeciętna zdolność kredytowa modelowej rodziny „2+2”, pary oraz singla nie wzrosła znacząco w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pozytywne zmiany widzimy natomiast po porównaniu IV kw. 2022 r. i I kw. 2023 r. Mowa o wzroście przeciętnej zdolności kredytowej dla rodziny z dwójką dzieci i dochodem 8000 zł, który wynosił 61 000 zł (zmiana z 253 000 zł do 314 000 zł) – mówi jeden z ekspertów branży nieruchomości.

Warto przy tym dodać, że w ujęciu rocznym (I kw. 2022 r. - I kw. 2023 r.) nastąpił wzrost średniej stawki z 1 mkw. mieszkania deweloperskiego wynoszący od 5 proc. w Poznaniu do 14 proc. we Wrocławiu.

- Podwyżka cen lokali w połączeniu z brakiem adekwatnego, rocznego wzrostu zdolności kredytowej sprawiła, że tylko w Łodzi przykładowa rodzina „2+2” z dochodem 8000 zł netto ma szanse na zakup małego mieszkania dwupokojowego (po średniej cenie rynkowej). Pozostałe wyniki odpowiadają raczej metrażowi kawalerek. Wyniki z I kw. 2023 r. dotyczące singla są lepsze mimo zbliżonego metrażu, bo dla takiej osoby zakup kawalerki wydaje się realnym rozwiązaniem – podsumowują eksperci.

Jeżeli chodzi o parę bezdzietną, to zakładając, że razem osiągają łączny dochód na poziomie 8000 zł netto, obecnie mogą oni kupić nowe mieszkanie o powierzchni 34-51 mkw. Wynik ten również potwierdza pogorszenie sytuacji względem I kw. 2022 r.
 

Źródło: KRN.pl | 2023-05-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);