Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sprzedaż mieszkań rośnie, a wraz z nią – podaż

Anna Sadkowska | 2023-10-10

Sprzedaż mieszkań rośnie, a wraz z nią – podaż
Sprzedaż mieszkań rośnie, a wraz z nią – podaż

Aż o 36 proc. w ujęciu kwartał do kwartału wzrosła liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym na koniec II kwartału br. Rosną też ceny nieruchomości. Nie bez znaczenia dla rynku nieruchomości jest oferta „Bezpiecznego kredytu”.

 Niebagatelny wzrost popytu na mieszkania przyniósł II kwartał 2023 r. Na rynku pierwotnym w największych polskich metropoliach przeważali nabywcy gotówkowi. Analiza JLL wskazuje jednak, że udział i liczba nabywców finansujących zakup nieruchomości kredytem hipotecznym również wyraźnie wzrosła. Ma to zapewne związek z zainteresowaniem „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”, nad którym prace parlament zakończył pod koniec maja br. Czy jego wpływ na rynek nieruchomości faktycznie jest tak znaczący?

Bezpieczny kredyt zachęca wielu

Nowa forma kredytu, dostępna w wybranych bankach, związana jest z gwarancją finansowania nieruchomości ze stałą stopą bazową na poziomie 2 proc. Program przewiduje dopłaty do kredytu przez okres pierwszych 10 lat jego trwania. W ten sposób ma być możliwe uzyskanie wspomnianych warunków i zachowanie stopy bazowej na poziomie nie wyższym niż owe 2 proc.

Oczywiście, zaciągnięcie takiego kredytu obwarowane jest pewnymi warunkami. Jeśli chodzi stricte o procedurę, program jest adresowany do osób poniżej 45 roku życia, które nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości. Można natomiast wybierać zarówno spośród mieszkań od deweloperów, jak i z drugiej ręki. Co więcej, w ten sposób można też sfinansować zakup działki i budowę na niej domu. Nie ma limitów ceny za metr kwadratowy nieruchomości, wyznaczono jednak górną granicę kwoty kredytu – w przypadku małżeństw jest to 600 tys. zł, a w przypadku singli kwota ta wynosi 500 tys. Są to zatem dość łatwe do spełnienia warunki, nic więc dziwnego, że tak wiele osób zainteresowała ta oferta.

Kredyt 2 proc. – jak wpływa na rynek nieruchomości?

– Im bliżej uruchomienia programu, tym bardziej widoczny stawał się jego wpływ na ceny, co pokazują analizy zmian cen ofertowych dostępne w sieci. Od momentu ogłoszenia programu w połowie grudnia 2022 r. ceny nieruchomości rosną z miesiąca na miesiąc – wyjaśnia Barbara Mariańska, specjalista ds. Eksploatacji i Rozwoju Systemu AMRON.

Eksperci jeszcze przed uruchomieniem programu spodziewali się, że po wejściu w życie „bezpiecznego kredytu 2 proc.” ceny ofertowe nieruchomości wzrosną. Ekspert AMRON wskazuje, że powodem miał być wzrost popytu na mieszkania (niesiony przez lepszą dostępność kredytów mieszkaniowych, które w wyniku sytuacji gospodarczej i polityki pieniężnej były mniej osiągalne dla wielu osób), bez jednoczesnego wzrostu podaży nieruchomości.

– Deweloperzy, głównie Ci działający w sektorze mieszkań o podstawowym standardzie, skupili się na nabywcach chcących skorzystać z oferty „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Większość firm ma w swojej ofercie przygotowaną pod ten cel pulę mieszkań, które mieszczą się w limicie cenowym. Na dziś zasady działania nowego programu mieszkaniowego powodują, że wybór lokali w ramach subsydiowanych kredytów mieszkaniowych jest relatywnie duży, w szczególności jeśli wrócimy pamięcią do poprzednich programów i limitów ceny metra kwadratowego – podkreślają eksperci JLL.

Rosną ceny, ale i dostępność kredytów mieszkaniowych

Z analizy AMRON wynika, że na portalach ogłoszeniowych rośnie liczba drożejących ofert sprzedaży nieruchomości. Jeśli chodzi o ceny, to w samej Warszawie od grudnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. średnia cena jednostkowa za 1 mkw wzrosła aż o 10 proc.

Ceny zatem rosną, jednak nie można nie odnotować istotnego wpływu programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na dostępność kredytów mieszkaniowych dla Polaków. Wiele osób po długim okresie braku możliwości zakupu własnego M – co znacząco odbiło się na rynku mieszkań na wynajem, bowiem miniony rok przyniósł wręcz swego rodzaju boom cenowy – zobaczyło światełko w tunelu. Warto wspomnieć, że aby w ramach tego programu zaciągnąć kredyt w maksymalnej wysokości 600 tys. zł, małżeństwo musi wykazać dochód gospodarstwa domowego na poziomie 9-10 tys. zł miesięcznie.

Co ciekawe, eksperci JLL wskazują, że pewien wpływ na średnie ceny nieruchomości może mieć także poszerzenie oferty droższych mieszkań, z puli adresowanej do nabywców zamożniejszych, którzy celują nie w pierwsze, niedrogie mieszkanie, ale chcą zmienić posiadane obecnie na bardziej odpowiadające ich potrzebom.

Rośnie popyt, ale to wciąż zbyt mało

Przyjrzyjmy się jeszcze zatem puli dostępnych nieruchomości. Jak wynika z analizy JLL, po aż trzech kwartałach stagnacji na rynku nieruchomości, rynek ten w II kwartale tego roku został zasilony nową podażą. Dotyczy to wszystkich największych polskich rynków nieruchomości, choć najbardziej znaczący wynik odnotowano w Trójmieście – aż 127 proc. więcej w porównaniu do I kwartału br.

Wraz ze wzrostem podaży, wzrósł jednak także popyt, co przełożyło się na wciąż niewystarczające rozmiary oferty. Z pewnością duże znaczenie będą mieć działania deweloperów w III i IV kwartale br. Analiz ekspertów, dotyczących II półrocza br., zapewne można spodziewać się już niebawem.

 

Źródło: KRN.pl | 2023-10-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Włoszczowskimieszkania na wynajem powiat Bocheńskimieszkania na wynajem gmina Pszówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Słońskdomy na wynajem w Wysiedlemieszkania na sprzedaż w Cisachmieszkania na wynajem w Podlesiu Dużym

Deweloperzy