Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Społeczne agencje najmu wsparciem dla polityki mieszkaniowej

Anna Panikowska-Filipek | 2020-07-02

Społeczne agencje najmu wsparciem dla polityki mieszkaniowej
Społeczne agencje najmu to jeden z postulatów Ministerstwa Rozwoju wsparcia polityki mieszkaniowej

Według badań w Polsce 40 proc. społeczeństwa nie stać na wynajem lub zakup mieszkań po cenach rynkowych, a jednocześnie ma dochody zbyt wysokie, by otrzymać mieszkanie socjalne. Rozwiązaniem mają być tańsze mieszkania oferowane przez społeczne agencje najmu.

Tańsze mieszkania na wynajem

Największe znaczenie w kwestii poprawy ich sytuacji mieszkaniowej może mieć wprowadzenie na szerszą skalę działalności społecznych agencji najmu. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w wieku krajach europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii. W Polsce obecnie funkcjonują zaledwie 2 pilotażowe programy tego typu: w Warszawie oraz w Poznaniu. Ich działalność polega na pośredniczeniu pomiędzy właścicielami mieszkań, a osobami chcącymi je wynająć. Są to usługi skierowane do mniej zamożnych osób, dla których rynkowe ceny najmu są stanowczo zbyt wysokie.

Kierowniczka ds. rzecznictwa w Fundacji Habitat for Humanity Poland, prowadzącej warszawską społeczną agencję najmu Katarzyna Przybylska, w rozmowie z Newseria Biznes przekonuje, że:
To innowacyjne rozwiązanie, które przyczyni się do zmniejszenia deficytu mieszkań dostępnych, czyli o umiarkowanym czynszu, na które niemalże każdy może sobie pozwolić. Obecnie w Polsce brakuje według szacunków od 600 tys. do 2 mln takich lokali. Społeczna agencja najmu pozwala rozszerzyć ofertę mieszkań obecnie będących na rynku o tańsze, które można wynająć. 


W Polsce jest to jeszcze mało popularne narzędzie, jednak badania rynku pokazują pozytywną reakcję na tego typu rozwiązanie i zainteresowanie nim zarówno ze strony właścicieli mieszkań, jak i potencjalnych najemców. Mimo że projekt ustawy nie reguluje jasno, do kogo miałaby być skierowana działalność agencji, Katarzyna Przybylska zapewnia, że głównym kryterium będzie wysokość dochodów, ponieważ celem działalności jest wspieranie osób w trudniejszej sytuacji materialnej. Agencje mają również dbać o stan wynajmowanych mieszkań oraz systematyczne regulowanie wszystkich opłat, tak by zapewnić komfort i bezpieczeństwo nie zarówno wynajmującym, jak i najemcom.

Ulgi podatkowe na zakup mieszkania

Rozszerzenie działalności społecznych agencji najmu to nie jedyny postulat Ministerstwa Rozwoju w ramach tzw. pakietu mieszkaniowego. Planuje on także wprowadzenie w życie ulgi podatkowej na zakup nieruchomości – tzw. ulgi na urządzenie się oraz współpracę z samorządami. Te z nich, które zdecydują się na oddanie swoich gruntów pod inwestycje deweloperskie, będą mogły liczyć na otrzymanie części wybudowanych nieruchomości na własność. 

Źródło: KRN.pl | 2020-07-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdomy na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Wołowskimieszkania na wynajem powiat Sejneńskimieszkania na sprzedaż gmina Brzeskolokale użytkowe na wynajem gmina Jawornik Polskimieszkania na wynajem w Grabiążekmieszkania na sprzedaż w Dobieciniedomy na sprzedaż w Platerówce

Deweloperzy

);