Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Służebność przesyłu od 3 sierpnia

2008-07-09

Służebność przesyłu od 3 sierpnia

Od 3 sierpnia prawo polskie będzie dopuszczać ustanawianie służebności przesyłu oraz domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane śmiercią osoby bliskiej.

Od 3 sierpnia prawo polskie będzie dopuszczać ustanawianie służebności przesyłu oraz domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy spowodowane śmiercią osoby bliskiej.

Służebność przesyłu jest nową instytucją, która ma uregulować tysiące niejasnych czy wręcz spornych sytuacji posadowienia na prywatnych działkach instalacji przesyłowych, często jeszcze w latach PRL – informuje „Rzeczpospolita”. Zarówno właściciel nieruchomości, jak i przedsiębiorca przesyłowy będą mogli żądać sądowego ustanowienia służebności – za „odpowiednim wynagrodzeniem”, które będzie ustalał sąd, zapewne korzystając z pomocy biegłego. Chyba że dojdą do porozumienia i podpiszą umowę – co ma mieć pierwszeństwo (wtedy służebność może być także bezpłatna).

Jak przypomina dziennik, w tej chwili w razie sporu właściciele gruntu mają szansę dostać wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z zajętej czy ograniczonej części działki. Sądy zasądzają je zwykle według lokalnej stawki czynszu dzierżawnego. Z kolei przedsiębiorstwa przesyłowe starają się ustalić przed sądem, że zasiedziały służebność gruntową, jeśli z gruntu korzystały odpowiednio długo. Ta sama nowela zawiera jednozdaniową, ale bardzo ważną, zmianę umożliwiającą zasądzenie na rzecz osób bliskich ofiary śmiertelnej zadośćuczynienia pieniężnego za spowodowaną nią krzywdę moralną: ból po stracie bliskiego, poczucie osamotnienia czy utratę nadziei na pomoc, opiekę w podeszłym wieku.

Źródło: „Rzeczpospolita” 8.07.2008 | 2008-07-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Opolskimieszkania na wynajem powiat Legnickidomy na wynajem gmina Sadownedomy na sprzedaż gmina Nowe Miasto nad Wartądomy na sprzedaż w Modzele-Skudoszemieszkania na sprzedaż w Lipiachmieszkania na wynajem w Ruskowie

Deweloperzy

);