Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Senat przeciwny domom bez formalności

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-10-11

Senat przeciwny domom bez formalności
Odrzucona przez Senat nowelizacja to jeden z głównych projektów

Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jej dalsze losy stoją pod znakiem zapytania.

Odrzucona przez Senat nowelizacja to jeden z głównych projektów "Polskiego Ładu". Głównym jej celem było zniesienie formalności podczas budowania niewielkiego domu. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 52 senatorów. Natomiast przeciwko jej odrzuceniu opowiedziało się 47 senatorów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Podczas posiedzenia przegłosowany został wniosek Koalicji Obywatelskiej, którzy wnosili o odrzucenie ustawy w całości.

 

Domy na WZ-kę

Procedowana ustawa zakłada możliwość budowy domów jednorodzinnych o pow. zabudowy do 70 mkw. bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy czy też prowadzenia dziennika budowy. Zgodnie z nowelizacją domy do 70 mkw. miałyby być budowane na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, na podstawie tzw. WZ-ki. Z założenia miały być proste i niewielkie, maksymalnie dwukondygnacyjne. Ponadto budowa miała być prowadzona w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Jak podkreślił cytowany przez samorząd.pap.pl wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, ustawa ma na celu określenie łatwiejszej drogi postępowania przy planowanych inwestycjach dot. małych domów jednorodzinnych na potrzeby własne inwestora.

Nowelizacja wzbudziła wiele wątpliwości. Zdaniem cytowanego przez serwis Zygmunta Frankiewicza z Koalicji Obywatelskiej inwestycje prowadzone na tzw. WZ-tkach zdemolują przestrzeń.

Jeżeli wyeliminujemy nawet po zgłoszeniu możliwość weryfikacji i zgodności z przepisami prawa tego, co ma być budowane i wprowadzimy zasadę, która jest w tej ustawie (art. 1 ust. 3 litera b dodawany jest podpunkt 5 k: do budowy można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej) będzie to oznaczać, że w zasadzie można rozpocząć budowę natychmiast, bez weryfikacji tego, gdzie, co i czy to możliwe – zauważył Zygmunt Frankiewicz.

Jednak to nie koniec rządowych propozycji zmian w prawie budowlanym. Zgodnie z zapowiedzią na podobnych zasadach będą mogły być budowane zabudowania gospodarcze do 300 mkw.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemdomy na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Międzyrzeckimieszkania na sprzedaż powiat M. Radomlokale użytkowe na sprzedaż gmina Drawsko Pomorskielokale użytkowe na wynajem gmina Złotoryjamieszkania na sprzedaż w Chrobotachdomy na wynajem w Babach Dolnychmieszkania na wynajem w Grobka

Deweloperzy

);