Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Samowole pod sąsiedzku - kiedy, remontując na własną rękę, łamiesz prawo

2006-08-08

Samowole pod sąsiedzku - kiedy, remontując na własną rękę, łamiesz prawo

Wymiana okien czy instalacji elektrycznej wymaga zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Za niedopełnienie formalności grozi nawet kilkaset złotych grzywny.

Wymiana okien czy instalacji elektrycznej wymaga zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Za niedopełnienie formalności grozi nawet kilkaset złotych grzywny – ostrzega “Rzeczpospolita”.

Generalny remont mieszkania trzeba zgłosić w nadzorze budowlanym w starostwie powiatowym – bez względu na to, czy lokal należy do spółdzielni mieszkaniowej, do wspólnoty, czy też w grę wchodzi domek jednorodzinny.

- Zwykle jest tak, że właściciel mieszkania składa w spółdzielni podanie, np. o wymianę instalacji. Następnie prezes spółdzielni sam podejmuje decyzję w tej sprawie. Tymczasem taki remont powinien być zgłoszony w nadzorze budowlanym – mówi rozmówca dziennika Wojciech Szymańczuk, szef firmy Prochem Serwis, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. – Najpierw powinniśmy uzyskać zgodę współwłaścicieli budynku, a następnie akceptację urzędników.

Inaczej może dojść do naruszenia przepisów ustawy Prawo budowlane. W konsekwencji inspektor nadzoru budowlanego może wystąpić o ukaranie remontującego grzywną za samowolę (do 500 zł) oraz nakazać przywrócenie stanu sprzed remontu, co wiąże się z dużymi kosztami. W nadzorze budowlanym należy zgłaszać poważniejsze prace remontowe, takie jak np. wymiana okien, instalacji wodociągowej lub elektrycznej. Zawiadomienia wymaga każda zmiana mająca wpływ na infrastrukturę całego budynku lub na jego części wspólne. Gdy właściciel mieszkania chce wstawić nowe okna, może to np. spowodować zmianę w fasadzie bloku. Inny przykład to wymiana instalacji grzewczej - samowolne zainstalowanie dodatkowego grzejnika narusza całą instalację. W efekcie woda przestanie płynąć tak, jak to zaprojektowano. Dlatego czasem nawet przy wymianie pojedynczego grzejnika trzeba poddać modernizacji znaczną część instalacji.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: “Rzeczpospolita”, 31.07.2006 | 2006-08-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęmieszkania do kupieniamieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat Krakowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Ostrowieckimieszkania na sprzedaż gmina M. st. Warszawamieszkania na sprzedaż gmina Kamionka Wielkamieszkania na wynajem w Krzywedomy na sprzedaż w Kierwałdziemieszkania na wynajem w Gaworkowie

Deweloperzy

);